Kliimapoliitika kanaarilinnud söekaevanduses: mille vastu Saksa põllumehed meelt avaldavad?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. jaanuar 2024 kell 17:10



Foto: ekraanikuva / theorganicprepper.com 

Saksa põllumeeste meeleavaldused algasid 2024. aastal suure pauguga. Eelmisel nädalal takistasid vihased farmerid Saksamaa asekantsleril Robert Habeckil tolle puhkuselt naastes praamilt maha tulemast. Sel nädalal sõidavad Saksa põllumehed oma masinatega aga kiirteedele. Nad on blokeerinud Berliini ikoonilise Brandenburgi värava, et protesteerida valitsuse poolt põllumajandusliku diislikütuse toetuse kaotamise vastu.

 

Põllumehed ja nende toetajad plaanivad protesti jätkata kogu 8. jaanuariga algava nädala jooksul. Ja nad pole üksi. Ka Prantsusmaa põllumehed protestivad ja eelmisel aastal nägime Hollandi põllumehi massiliselt meelt avaldamas.

 

Millest see kõik Saksamaal alguse sai?

Meeleavaldused said alguse vaidlusest selle üle, mida teha koroonapettuse ajal kogunenud maksuvõlgadega. Covidi ajal tühistati Saksamaa kurikuulsalt ranged maksuseadused, samadel põhjustel peatati nii mõnigi seadus USA-s. Pärast plaandeemia ametlikku lõppemist leidis Saksamaa valitsus end aga sissekasseerimata võlgade paradiisist ja otsustas suunata raha oma kliimapettusefondi.

Opositsioon kaebas need otsused kohtusse, öeldes, et Saksamaa valitsus ei tohiks raha niimoodi ümber kantida. See sundis kliimaalgatusi toetavaid parteisid mujalt raha leidma.

Niisiis otsustas Saksamaa valitsus eelarveaukude täitmiseks lõpetada osa põllumajandustoetuste väljamaksmise. Algselt kavatseti lõpetada põllumajandussõidukite maksusoodustused ja diislitoetused, kuid pärast mitmeid proteste detsembris teatas valitsus, et sõidukite maksusoodustusi ei kaotata ja diislitoetuste kärpimine toimub pikema aja jooksul mitmes etapis.

Saksa põllumajandussektor pole sellega aga rahul, sest peab muudatusi ebaõiglaseks. Reutersile antud intervjuus ütles koos põllumeestega protesteeriv Saksa veoautojuht Joachim, et asi pole ainult diislikütuse toetustes, vaid üldises elukallinemises.

„See, mida valitsus meiega teeb – tõstab teemaksu, tõstab diislikütuse hinda ja nii edasi – on ülejõukäiv. Kõik on sellest mõjutatud, kõik kannatavad selle all, see on kõikide jaoks probleem, mis poes käies iga päev valusalt tunda annab.

Sarnaseid tundeid jagasid ka teised meeleavaldajad. Redactedi juht Clayton Morris sõitis Berliini kohale, et anda ülevaade Saksamaal toimuvatest protestidest. Tema 8. jaanuari saade näitas toimuvat ja vahendas lühikesi intervjuusid sakslastega, kes külmast ilmast hoolimata tänavatele tulid, et näidata oma toetust põllumeestele.

 

Põllumeeste protestid puudutavad tegelikult midagi palju suuremat

Hoolimata sellest , et ametlik meedia on protestijaid “paremäärmuslasteks” nimetanud, väidavad meeleavaldajad, et nad on lihtsalt realistid. Nad näevad, et valitsuse raha kulutatakse kliimaalgatustele ja välissõdadele, millest elanikkond laiemalt kasu ei saa, ning tahavad, et üldsus ärkaks seda kõike märkama.

Eurooplaste elu on viimase kümne aasta jooksul negatiivselt mõjutanud tohutud põgenikelained ja tööstust tapvad kliimaeeskirjad. Iga partei nagu Alternative für Deutschland (Alternatiiv Saksamaale – Afd), mis püüab suunata tähelepanu keskmiste Euroopa kodanike vajadustele, mitte globaalsetele “kohustustele”, mida poliitiline klass arvab omavat, sildistatakse paremäärmuslikuks. Saksamaa valitsuse liikmed, sealhulgas opositsioonipartei juh

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt