Küberkurjategijad röövisid maailma pankadest 45 miljonit dollarit

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. mai 2013 kell 12:48 

Rahvusvaheline küberkurjategijate jõuk pani toime ulatuslike mõõtmetega pangavarguse, röövides kahe operatsiooni käigus 45 miljonit USA dollarit. Selleks häkkisid nad deebetkaardikompaniide andmebaasidesse, tühistasid kaartide väljavõtulimiidid ja võtsid automaatidest piiramatult raha välja, teatasid USA võimud neljapäeval. New Yorgi Brooklyni prokuratuuri sõnul viidi ulatuslik sularaharööv läbi mõne tunniga ja väidetavalt oli üheks ohvriks ka Eesti, vahendab BNS.

 

Prokurörid on esitanud süüdistuse kaheksale inimesele, keda peetakse rööviplaanide väljatöötajateks New Yorgis. Rööv ise toimus 26 riigis, kuid röövijate New Yorgi tuumik pumpas väidetavalt sularahaautomaatidest välja 2,8 miljonit dollarit ja neid ootab süüdistus vandenõus pettuse ja rahapesu teostamiseks.

Kaheksast kahtlusalusest seitse on kinni peetud, ütles prokuratuur. Kaheksas, jõugu juht Alberto Yusi Lajud-Pena, keda tuntakse hüüdnimede “Prime” ja “Albertico” all, olevat väidetavalt kahe nädala eest tapetud.

“Kahtlusalused ja nende kaasosalised võtsid osa ulatuslikust 21. sajandi pangaröövist, mis viidi läbi internetis ja ulatus üle kogu maailma,” ütles prokurör Loretta Lynch. Kurjategijad nimetavad seesugust pangaröövi “piiramatuks operatsiooniks” ja väidetavalt viidi neid läbi kaks: möödunud aasta 22. detsembril ja tänavu 19.- 20. veebruaril.

Operatsiooni esimeses faasis, mis kestis mitu kuud, tungisid häkkerid krediitkaardifirmade andmebaasidesse ja võtsid käsile eelmakstud deebetkaardid, mida kasutavad sageli ettevõtted ja abiorganisatsioonid. Süsteemi sisse tunginud, võtsid häkkerid maha pankade kehtestatud sularaha väljavõtupiirangud.

Seejärel jagati kaardinumbrid erinevates riikides tegutsevatele agentidele, kes kandsid andmed suvalistele magnetribaga kaartidele nagu näiteks kinkekaardid. Seejärel varustati kaardiomanikud varastatud PIN-koodidega ja nad võisid asuda automaatidest raha välja võtma.

Esimese röövi märklaud oli RAKBANK Araabia Ühendemiraatides. Selle operatsiooni tulemusena võeti 20 riigis välja viis miljonit dollarit. Teise rünnakuga tungiti Omaanis asuvasse Bank Muscatisse ning rööviti 10 tunni ja 36 000 tehinguga 24 riigis 40 miljonit dollarit.

USA prokuröride sõnul viidi operatsioon läbi ülimalt professionaalselt ja “kirurgi täpsusega”. Röövitud raha asuti kiiresti pesema, milleks avati arve ühes Miami pangas, kuid osteti ka luksusautosid ja isegi kelli.

Rahvusvaheline küberpangarööv hõlmas rohkem kui kümmet riiki: Belgia, Suurbritannia, Kanada, Dominikaani Vabariik, Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Läti, Malaisia, Mehhiko, Rumeenia, Hispaania, Tai ja Araabia Ühendemiraadid.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja ütles BNS-ile, et Ameerika Ühendriigid ei ole kriminaalpolitseile selle juhtumiga seoses õigusabipalvet esitanud. PPA kriminaalpolitsei valdkonna pressiesindaja Kaarel Kuusk ütles BNS-ile, et Eestis selle juhtumi uurimiseks kriminaalmenetlust alustatud ei ole ja seega ei saa Eesti õiguskaitseorganid juhtunut kommenteerida.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: New York Daily News

Foto: ohcrapimbroke.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt