Luureteenistus oli proovinud Woolwichi tapjat värvata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuni 2013 kell 17:0722. mail tapsid kaks mustanahalist Londonis Briti sõduri ning nõudsid vägede väljatoomist moslemite aladelt ja vandusid Allahi nimel, et võitlus ei lõpe, kui neid rahule ei jäeta. Nüüd on selgunud, et Briti luureteenistus MI6 maksis ühe süüaluse vennale tuhandeid naelu Saudi Araabias spioneerimise eest. Välisuureteenistus oli teadlik, et tema vend on ekstremistlike islamistidega lähedalt seotud ja palusid mehel veenda ka oma venda siseluurega tegeleva MI5 heaks tööle hakkama.

 

Woolwichi mõrvari Michael Adebolajo noorem vend Jeremiah Adebolajo (26), kes kasutab nime Abul Jaleel, töötab Saudi Araabia ülikoolis inglise keele õpetajana. Vendade õe Blessing Adebolajo (32) sõnul võttis välisluureteenistus MI6 Jeremiahiga ühendust siis, kui mees juba ülikoolis töötas. Talle osteti äriklassi lennupiletid ja paigutati ta 5-tärni hotelli, et teda läbirääkimisetele meelitada. Talle anti ka sularaha. Meest küsitleti ja ka hirmutati, kuid Jeremiah ei võtnud ettepanekut agendiks hakkamiseks vastu. Pärast keeldumist, kui mees Suurbritanniat külastas, võeti ta Londoni lennujaamas kinni ja küsiti, kas ta teab, mis juhtub moslemitega, kes valitsust ei aita ja näidati talle pilte vangistatud inimestest, keda ta tundis. Samuti ähvardati teda, et ta ei tohi enam Suurbritanniast lahkuda.

Politseil ja riiklikel turvateenistustel on nüüd vaja seletada, mida nad veretöö korda pannud meeste kohta enne teadsid, sest Michael Adebolajo oli nende radarile ilmunud juba 10 aastat tagasi, kuid temaga seotud riske hinnati väga madalaks., kuigi leidub pilte, kus ta seisab protestiaktsioonidel vaenu õhutaja Anjem Choudary kõrval.

 

Kas tegemist võis olla hoopis libaoperatsiooniga?

On ka neid, kes vendade Adebolajode seotust Briti luureteenistusega selgeks märgiks peavad, et tegemist oli järjekordse libaoperatsiooniga ja kogu intsident oli lavastatud. Kohe pärast intsidenti hakkasid kostma hääled, mis nõudsid politseile suuremaid jälgimisvabadusi ning hoiatasid islamiterroristide eest.

 

Väidetavatele tapjatele esitati ametlik süüdistus

Esmaspäeval toimus Michael Adebolajo kohtuistung, kus talle esitati ametlik süüdistus Lee Rigby mõrvas, kahe politseiniku (keda nimetatakse vaid tinglike nimedega D48 ja D49) mõrvakatses ja püstoli omamises, kusjuures Michael ütles selle peale, et ta pole kindel, kas on neid konkreetseid süüdistusi enne kuulnud. Politsei tulistas sündmuspaigal mõlemat Woolwichi ründajat, kuigi vähemalt ühe tunnistuse sõnade järgi mehed mingit vastupanu ei osutanud. Neil polnud plaaniski põgeneda, sest nad veetsid peale oma ohvri vagaseks tegemist tänaval rohkem kui 20 minutit politseid oodates ja möödujatel ennast filmida paludes.

Istungil palus Michael end nimetada Mujahid Abu Hamzaks, kusjuures mujahid tähendab araabia keeles sõdalast. Tal oli kaasas koraan, mida ta suudles, samuti vahetas ta õhusuudlusi tundmatu meessoost toetajaga, kes saalis istus.

Esimene ülekuulamine toimub kohtuasjas 28. juunil.

 

Tapmise videoreportaaž.

Allikad: The Daily MailMirror

Foto: mirror.co.uk

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt