Tapmine Londonis tembeldati terrorirünnakuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. mai 2013 kell 11:21Eile toimus Londoni kaguosas Woolwichis keset päeva ja paljude pealtnägijate juuresolekul kahe mustanahalise brutaalne rünnak Briti sõdurile. Peaminister David Cameron nimetas intsidendi terrorirünnakuks ja juba on kuulda ka esimesi hääli, mis nõuavad turvalisuse suurendamist.

 

Suurte kogemustega poliitik ja endine siseminister John Reid ütles eile õhtul, et valitsus peaks naasma plaanide juurde laiendada valvet interneti ja e-kirjade üle ka turvafirmadele. Sellised käigud on tema arvates terrorismiga võitlemisel üliolulised ja ta hoiatas, et muidu võib juhtuda “mõni suur tragöödia”.

Ta tõi ka välja, et kui 2006. aastal paljastati plaan korraldada lennukis plahvatus, siis sai see teoks tänu telefonide pealtkuulamisele. Kuid nüüd suhtlevad terroristid telefoni asemel internetis, e-kirjade, sõnumite ja Skype’i abil ning ka seda suhtlust on poliitiku arvates hädavajalik jälgida.

 

Inimesed näitavad oma meelsust heategevuseks annetades

Tapetud sõdur kandis T-särki, mis kandis sõnumit sõjaveteranide heategevusliku fondi Help for Heroes (tõlkes abi kangelastele) sõnumit. Nüüd on fond palju tähelepanu saanud ja Twitteris levivad üleskutsed heategevuseks annetama.

 

Tapjate sõnum

Pärast seda, kui ründajad olid proovinud oma ohvrit lihunikunoa abil tükeldada, otsisid nad filmivaid inimesi, et oma sõnumit edasi anda. Nii jõudis avalikkuseni ka nende motiiv: “Me vannume kõikvõimsa Allahi nimel, et me ei lõpeta iialgi teiega võitlust, kui te meid rahule ei jäta. Ainsad põhjused, miks me selle mehe tapsime on, et moslemid surevad iga päev.” Üks ründajatest vabandas naiste eest, et nad sellist vägivalda pealt pidid nägema, kuid et tema maal peavad naised sama nägema. Mees jätkas: “Te, inimesed, pole kunagi kaitstud. Eemaldage oma valitsus. Nad ei hooli teist. Kas te arvate, et David Cameron jääb meile tänaval ette, kui me toome oma relvad välja?… Saage neist lahti. Öelge neile, et väed tuleb välja tuua, nii et me saaksime kõik rahus elada.”

Politseil läks sündmuspaigale jõudmiseks kaua aega, erinevatel hinnangutel 20-30 minutit. Kui ründajad neid nägid, hakkasid nad nende poole minema ja politseinikud tulistasid, sest väidetavalt oli neil info, et kurjategijatel on tulirelvad. Mõlemad mehed on haiglas ja kriitilises seisus.

 

Kardetakse kättemaksu

Kuigi kõik avalikud kõnelejad on rõhutanud, et süüdi pole moslemid, vaid terroristid, siis eile õhtul ilmus Essexi mošee juurde nugade ja suitsupommiga mees, kes nõudis, et keegi tuleks hoonest välja ja annaks Woolwichi tapmise eest vastust. Võimud on murelikud, et sedasorti konflikte võib rohkemgi tekkida ja paljudes kohtades on turvameetmeid suurendatud.

 

 

Allikad: The Guardian, CNN

Loe ka: ERR

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt