Miks on kulda investeerimine 21. sajandi võit? Euro on sel sajandil kulla suhtes kaotanud 700% oma väärtusest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. detsember 2024 kell 8:40



Telegrami kuld. Foto: Sten Roosvald

Kulla hind saavutas selle aasta sügisel kõigi aegade kõrgeima taseme, ca 2700 dollarit untsi kohta. Viimase viie aastaga on kulla hind tõusnud üle 81%, 21. sajandi alguse kullahinna madalseisuga võrreldes on aga euro väärtus kulla suhtes langenud ligi 700%. 

 

Kuigi praeguseks on hind taas langenud, leiab väärismetalli ja finantsturgude analüütik Adrian Ash, et kuld võidab sel sajandil aktsiaid, võlakirju ja hõbedat ning toob välja kolm põhjust, miks ta selles veendunud on:

 

#1 mõjutaja: Keskpangad

Keskpangad ostavad tänapäeval innukalt kulda, erinevalt 1999. aasta uusaastaööst, mil kuld oli nende seas ebapopulaarne. Sajand varem peeti kulda rahaliste varade jaoks hädavajalikuks, kuid 20. sajandi muudatused sõjapidamises ja inimeste heaolus muutsid seda seisukohta. Kuld kadus igapäevasest valuutast 1930. aastatel ja 1950. aastateks olid enamus valuutasid sellest lahti seotud. 1970. aastate alguseks eemaldati see täielikult USA dollari tagatisest. Aastatuhande lähenedes müüsid lääneriigid kulda, samal ajal kui arenevad riigid tulid toime finantskriisidega. See olukord tähistas äärmist pöördepunkti.

2000. aastate alguses hakkas kulla hind pärast stabiilsuse leidmist tõusma. Ülemaailmse finantskriisi ajal läksid keskpangad kulla müügilt üle tugevale netoostmisele, kuna sellest sai turvaline vara. Kuna peamiste valuutade intressimäärad langesid nulli või negatiivseks, otsisid tärkava turumajandusega riigid paremaid väärtuse säilitajaid. See tõi kaasa keskpanga kullaostude märkimisväärse kasvu ja kõigi aegade kõrgeima kullahinna.

 

#2 mõjutaja: Kulla ETF-id (paberkuld või elektrooniline kuld ehk kulla börsil kaubeldavad fondid (ingl. k. Exchange Traded Fund))

Kulla investeerimisvõimaluste kasv, eriti kulla ETF-ide kaudu, on märkimisväärne. GLD kulla ETF loodi 20 aastat tagasi ja esindab siiani neljandikku ülemaailmsest kulla ETF-i osalusest. See võimaldab USA investoritel jälgida kulla hinda ilma metalli omamata. ETFi nõudlus on tihedalt seotud kulla hinnaga.

Materiaalseid varasid USA fondijuhid ei soosi, sest nende portfellid võivad sisaldada ainult väärtpaberistatud investeeringuid, mitte füüsilisi kaupu. Enne ETF-ide kasutuselevõttu pidid suured fondid valima kullafutuuride vahel, millega kaasneb võimendatud risk ja kõrged tasud, või kullakaevandusaktsiate vahel, millega kaasnevad erinevad juhtimis- ja poliitilised riskid. Sama uuendus, mis tõi kaasa riskantsete varade, nagu kõrge riskitasemega hüpoteeklaenude CDS, võimaldas ka kullaga tagatud ETF-e, millest sai usaldusfondi võlatagatise kohustuse kaudu kullasse investeerimine. Aastatel 2004–2022 näitasid ETF-id tugevat korrelatsiooni kulla hindadega, keskmiselt +0.84.

Tugev seos kulla hinna ja kulla ETF-ide vahel nõrgenes Venemaa sissetungi ajal Ukrainasse. Kui keskpangad pöördusid ohutuse huvides kulla poole, vähendasid lääne rahahaldurid oma osalusi. See suundumus jätkus, kuna Hiina kehvad majandustulemused suurendasid eranõudlust. Hiina ja India mängivad kulla hinna kujundamisel olulist rolli.

 

#1 mõjutaja: hirm ja jälestus

21. sajandi alguses on toimunud suured sündmused, mis kõigutasid avalikkuse usaldust valitsuste ja turgude vastu, sealhulgas DotComi krahh, 9/11 ja eurotsooni kriis. See hirm tugevnes koroonapettuse, inflatsiooni ja jätkuvate ülemaailmsete konfliktide ajal. Helge tuleviku asemel tunnevad paljud, et see on lõpuaegade stsenaarium, mis on kontrastiks lootust andvale aastatuhande tähistamisele. Inimesed seisavad nüüd silmitsi varjatud riskidega, mis ohustavad nende rahandust ja turvalisust. Kuld on neil ebakindlatel aegadel kujunenud stabiilseks varaks.

 

Euro on sel sajandil kaotanud kulla suhtes ligi 700% oma väärtusest. Pilt: goldpreis.de

 

Telegramil on oma kuld, mille abil saad kaitsta oma raha inflatsiooni eest! 

Telegram.ee andis käesoleval aastal pärast ligi 6-kuu pikkust loome- ja tootmisprotsessi välja 1 grammise 999,9 Au puhtusega kuldplaadi, mille esikülge kaunistab Telegrami logo ja tagakülge rukkilille-motiiviga hologramm, mis on ühtlasi ka turvaelemendiks. Kuna plaati toodeti piiratud koguses, on selle hind pisut kallim (120 eurot) – näiteks suuremas koguses toodetud turvahologrammiga kuldplaadist Tavid.ee lehel (110 eurot), kuid Telegram.ee kuldliikmeks astunutel on võimalik kuldplaati soetada -10% soodustusega, st hinnaga 108 eurot.

Kuldliikme pakett maksab 188 eurot ja see sisaldab kuldplaadi 120 eurot + Telegram.ee aastatellimust, mille tavahind on 88 eurot. Nii kuldpaketti kui ka kulda on võimalik tasuda kolmes osas.

 

6 head põhjust soetada Telegram.ee kulda:

  • toetad Telegram.ee tegevust ja jätkumist;
  • investeerimiskuld on käibemaksuvaba, seega sa ei nuuma selle ostuga süsteemi;
  • hea investeering: kulla väärtus eurodes on 10 aastaga tõusnud ligi 130%;
  • kuld on kõige kindlam viis kaitsta oma raha inflatsiooni eest;
  • Telegrami 1g kuldplaat on ainulaadne + seda on toodetud piiratud koguses;
  • võltsimiskindel: meie kuldplaadi tagakülge ehib turvahologramm, mille tegemisel on kombineeritud kaks erinevat võltsimiskindlat tehnoloogiat. Selle tehnoloogiaga toodetud turvaelemente kasutatakse laialdaselt valitsuste pangatähtede, väärtpaberite ja teiste dokumentide peal.

PS. Kuldpaketi soetanutel on e-poes tervelt üheks aastaks püsiv soodustus -10%, sh ka kullalt! Kuldpakett sisaldab lisaks aastatellimusele meie 1g kuldplaati ja kohtumisi toimetusega.

 

Telegrami kulla leiad siit: epood.telegram.ee. Meie e-poes võimalik tasuda kolmes osas!

 

Allikad: Bullion Vault, goldprice.org, goldpreis.de, Telegram

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt