USA Föderaalreservi intressihullus: kulla omamine muutub rikkuse kaitsmiseks hädavajalikuks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. september 2022 kell 17:05



USA Föderaalreservi meetmed oma hilinenud ja liiga agressiivne reageerimine inflatsiooni vastu võitlemisel ei ohusta mitte ainult USA enda majandust, vaid käivitab ka ülemaailmse võlakriisi. Euroala jaoks võib see tähendada ühisraha lõpliku languse algust. Euroopa Keskpanga (EKP) hinnangul lähtuvad suurimad riskid tegelikult kolmest Balti riigist – Eestist, Lätist ja Leedust –, kuna nendel kinnisvaraturgudel on kuni 90 protsenti laenudest muutuva intressimääraga ning suhteliselt suure elamispinna korral suhteliselt kõrge, võrreldes sissetulekute ja tohutute energiakuludega.

 

Katastroofini viiv sündmusteahel käivitus

Mitte ainult maailma võimsaima rahapoliitika institutsiooni USA Föderaalreservi viimatine intressiotsus (22.09.22) ei tundunud üle mõistuse sõge, vaid ka sellele järgnenud Föderaalreservi juhi Jerome Powelli avaldused.

Ootuspäraselt tõsteti peamist refinantseerimismäära (Fed Funds Rate) 0,75 protsendipunkti võrra baasintressimäära vahemikku 3,00–3,25 protsenti, kuid siis tuli suur üllatus!

Nimelt, föderaalse avatud turu komitee (FOMC) 19 liikme poolt varem prognoositud 3,4-protsendilise aasta lõpu intressitaseme asemel (eelmise koosoleku seisuga 27. juulil) plaanivad nad nüüd kuni aasta lõpuni veel kõrgemaid intressimäärasid, suisa 4,4 protsenti (lilla kast allolevas tabelis).

2023. aastaks olid FOMC liikmed juba enne suvevaheaega planeerinud intressik

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt