Miks sekkutakse Kuldse Koidiku tegevusse alles nüüd?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. oktoober 2013 kell 12:02



Kreeka paremäärmusliku partei Kuldne Koidik mahasurumine on alguse saanud. Vahistatud on partei juht Nikolaos Michaloliakos, mitmed parlamendi- ning parteiliikmed. Peamiseks süüdistuseks on kriminaalses organisatsioonis osalemine ning vahistatud antakse kohtusse. Asja ajas väidetavalt veerema Pavlos Fyssase mõrv, aga kui kohtule esitatud dokumentides on 33 süüdistust, millest 10 on mõrva või mõrvakatse kohta, siis miks asuti Kuldse Koidiku vastu samme astuma alles nüüd?

 

Kuldse Koidiku tegevuste uurimise käigus asuti uurima ka turvateenistust ja nende sidemeid. Siiani on see viinud mitme politseiülema tagasiastumise ning luureteenistuse ülema ning Diase üksuste liikmete ametist eemaldamiseni. Märulipolitsei üksuste ülem, kelle mehi nähti Kuldse Koidiku liikmetega kõrvuti võitlemas 18. septembril toimunud rahutustes, on samuti eemaldatud ametist.

See on esimene kord alates 1974. aastast kui Kreekas vahistatakse parteijuht ja ometi arutati vaevalt kahe nädala eest võimalust, et Kuldne Koidik võidakse kaasata valitsevasse koalitsiooni. 17. septembril toimunud mõrva valguses muutsid meedia ja valitsus oma arvamust radikaalselt ning otsustasid Kuldse Koidiku vastu astuda. Ometi pole see esimene kord, kui Kuldse Koidiku liikmed on tapnud ning grupi vägivaldne loomus on olnud ilmne juba aastaid. Mitmed intsidendid, mille pärast Kuldne Koidik ja turvateenistus uurimise all on, toimusid enam aega tagasi kui vaid kaks nädalat ning kiirus, millega juhtum ette valmistati ning esitleti, viitab sellele, et asitõendid olid teada nii poliitilistes kui kohtulikes ringkondades juba pikemat aega. Küsimuseks jääb, miks otsustas Kreeka valitsus alles nüüd tegutseda?

Üheks vastuseks on, et valitsus lihtsalt pidi tegutsema. Mõrv tekitas Kreeka inimestes suurt viha, mis kasvas raevuks tänavatel. Anti-fašistlikud protestid on olnud pidevad ja Kuldse Koidiku kontoreid üle terve riigi on rünnatud. 25. septembri ööl olid protestid kõigis Kreeka suuremates linnades ning ainuüksi Ateenas, marssis Kuldse Koidiku kontori ees oli 50 000 inimest. Meedia algne üritus näidata mõrva kui jalgpallimatši pärast tekkinud tüli tulemust põrus ning juhtunut ei saanud enam väiksemana esitleda. Tegevusetuks jäämine oleks näidanud habrast koalitsiooni, aga Kuldse Koidiku tegemistesse sekkumine annaks võimaluse näidata valitsust kui demokraatia kaitsjaid.

Üks võimalik põhjus võib olla hirm. Kuldne Koidik on viimasel ajal tõusnud populaarsuselt kolmandaks parteiks Kreekas ning nädalate eest tundus, et miski ei suuda nende populaarsust vähendada. Mitmed hääletajad, kes on hiljuti toetanud Kuldset Koidikut, olid minevikus olnud parempoolse New Democracy (ND), kes on hetkel koalitsioonivalitsuse juht, pooldajad. Kuna suur osa Kuldse Koidiku veetlusest peitub lihtsalt oskusliku kõnekunsti taga, võis ND olla meeleheitel Kuldse Koidikuga koostöö mõtte üle ning otsustas, et on tarvis midagi teha enne, kui nad rohkem hääli kaotavad.

Valitsus võis samuti hoida silma armee peal. Kuldse Koidiku ja turvateenistuse vaheline koostöö on juba ammu olnud teada. Osa praegusest uuringust väidab, et eriüksuste liikmed on andnud Kuldse Koidiku liikmetele sõjaväelist treeningut ning ühest raportist selgub, et parteil oli 3000-meheline armee, mis tahtis destabiliseerida peaminister Antonis Samarase valitsust. Paar päeva tagasi esitasid rühm eriüksuslaste reservlasi oma blogis avalduse, kus muuhulgas kutsuti valitsust üles tagasiastuma ning tegema teed rahvusliku ühtsusega valitsusele, keda kaitseks sõjavägi (lühidalt öeldes oli see üleskutse riigipöördele). Seda põhjendasid nad väitega, et valitsus on põrunud oma põhiseadusega määratud ülesannete täitmises (tervishoiu, hariduse, õigluse ja turvalisuse tagamises). Üheks nõudeks oli ka kõigi ebaseaduslike immigrantide riigist väljasaatmine.

Lähtudes sellest, et valitsus on pikka aega ignoreerinud Kuldse Koidiku tegusid, on raske hinnata väiteid, et nad seisavad demokraatia ja õigluse eest. On tõenäolisem, et ND kasutab ära Fyssase mõrvast tekkinud raevu rahva seas, et eemaldada oma poliitiline rivaal. Kui tuhanded inimesed on tänavatel ning toimunud on esimene langus Kuldse Koidiku populaarsuses, kasutab valitsus võimalust ning loodab, et vangistades nende juhid ning tõenäoliselt keelates partei ära, saavad nad hääled tagasi. Kui Kuldse Koidiku liikmed ründasid protestijaid koos politseinikega, olid nad kasulikud abivahendid, aga kui nad muutusid ohuks valitsevale parteile, tuli neid ohjeldama asuda.

 

 

Allikad: libcom.org, Greek Reporter

Foto: thecommentator.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt