Nobeli rahupreemia pälvis keemiarelvavastane organisatsioon

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. oktoober 2013 kell 13:33



Nobeli tänavuse rahupreemia pälvis Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) oma ulatuslike jõupingutuste eest maailma keemiarelvadest vabastamise nimel, teatas Norra Nobeli komitee reedel propagandamaigulise uudise.

 

“OPCW konventsioonid ja tegevus on keemiarelvade kasutamise määratlenud rahvusvahelise õiguse tabuna,” seisis komitee avalduses. “Viimase aja sündmused Süürias, kus keemiarelvi on taas kasutama asutud, on teravalt juhtinud tähelepanu vajadusele pingutada seesuguste relvade täieliku kaotamise nimel.”

Hollandis Haagis tegutsev OPCW asutati 1997. aastal keemiarelvade keelustamise konventsiooni (CWC) elluviimiseks. Tegemist oli maailma esimese konventsiooniga, millega keelustati üks relvaliik täies ulatuses. Vaid mõne päeva pärast liitub organisatsiooni 189 liikmesriigiga ametlikult ka Süüria, kus OPCW inspektorid koostöös ÜRO ekspertidega praegu president Bashar al-Assadi režiimi keemiaarsenali hävitamist jälgivad.

Eelnevalt peeti soosikuteks vilepuhujaid Bradley Manningut ja Edward Snowdenit ning tüdrukute haridusvõimaluste eest võitlevat 16-aastast Pakistani koolitüdrukut Malala Yousafzaid, kes 10. oktoobril peetud kõnes rääkis nii Nobeli preemia võitmise võimalusest kui oma unistusest saada ühel päeval Pakistani peaministriks. Norra ringhäälingu NRK andmeil peetakse tüdrukut liiga nooreks, et kanda preemiaga kaasnevaid pingeid. Muidugi, organisatsioon OPCW on sama vana kui preili Yousafzaid.

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Reuters, TelegraphNobel Prize

Foto: Wiki Creative Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt