Rootsis selgusid alternatiiv-Nobeli ehk Õige Eluviisi auhinna laureaadid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. september 2013 kell 20:27Rootsis kuulutati neljapäeval välja alternatiiv-Nobeliteks nimetatava Õige Eluviisi auhinna (Right Livelihood Award) tänavused laureaadid. Rahvusvahelise auhinna asutas 1980. aastal Rootsi-Saksa päritolu filantroop ja ökopoliitik Jakob von Uexküll, et tunnustada nende inimeste tööd, keda Nobeli komitee on tähelepanuta jätnud.

 

2. detsembril Rootsi parlamendihoones peetaval tseremoonial saavad auhinna USA keemiarelvavastane aktivist Paul Walker, Pakistani inimõiguslane Raji Souran, Kongo kirurg Denis Mukwege, kes aitab sõjas vägistamise ohvriks langenud naisi, ning Šveitsi ökoloogilise kahjuritõrje alane innovaator Hans Rudolf Herren.

Õige Eluviisi auhinnaga märgitakse ära inimesed, kes teiste elu paremaks muudavad ning laureaadid jagavad omavahel 2 miljoni Rootsi krooni (230 500 euro) suurust auhinnaraha. Sel aastal esitati auhinnale 94 kandidaati 48 riigist, koos uute laureaatidega on auhind antud 153 inimesele 64 riigist.

“Selle aasta laureaadid kindlustavad oma tegevusega inimelu alustalasid. […] Nad näitavad, et meil on olemas teadmised ja vahendid massihävitusrelvade kaotamiseks, inimõiguste tagamiseks, naistevastase sõja lõpetamiseks Ida-Kongos ja maailma toitmiseks orgaanilise põllumajanduse abil,” sõnas Ole von Uexküll, Õige Eluviisi auhinna fondi direktor.

Huvitava faktina võib mainida, et auhinna asutaja Jakob von Uexkülli isa oli Tartu Ülikooli audoktor Thure von Uexküll ja vanaisa Eestis sündinud ja Tartu Ülikoolis õppinud bioloog Jakob Johann von Uexküll, keda peetakse biosemiootika aluspanijaks. Uexküllide koha saad kuulata ka Eesti Raadio fonoteegist saadet sarjast “Skandaalne-legendaarne”.

 

 

Allikad: BNS, Right Livelihood Award

Pilt: rightlivelihood.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt