Oht Saksamaa taasühendamiseks: kas Venemaa lõpetab 2+4 lepingu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2024 kell 12:37



Bundesarchiv, B 145 Bild-F083821-0005 / Arne Schambeck / CC-BY-SA 3.0

Nagu Kaja Kallas Eestis üritab meie riiki vägisi sõtta meelitada, teevad sedasama Saksamaa juhid Euroopa südames. Keskealised ja vanemad ilmselt mäletavad aega, mil Saksamaa oli jaotatud kaheks osaks – Lääne-Saksamaaks ja Ida-Saksamaaks. Tegemist oli füüsiliselt pooleks löödud riigiga, sest keset pealinna Berliini ehitati n-ö Berliini müür (Berliner Mauer), mis püsis üle 28 aasta: 13. augustist 1961 kuni 9. novembrini 1989. Berliini müür eraldas mitte ainult Berliini idaosa (Saksa DV pealinn) Berliini lääneosast, vaid sulges kogu Lääne-Berliini igasuguse suhtlemise ümbritseva Saksa DV maa-alaga. Müür oli üks külma sõja ja Saksamaa lõhestamise kurikuulsamaid sümboleid.

 

2+4 leping on rahvusvaheline leping, mis võimaldas Saksamaa taasühendamist 1990. aasta oktoobris. See on kõige olulisem leping taasühendamiseks ja piiride lõplikuks mahamärkimiseks, Saksamaa sise- ja välissuveräänsuse seisukohalt ning samal ajal omamoodi rahukokkulepe. Kuid nüüd, 33 aastat pärast selle ratifitseerimist nelja riigi (Prantsusmaa, NSVL, USA ja Suurbritannia) poolt, arutavad Venemaa kõrged poliitikud selle lepingu tühistamist.

Selle käivitajaks on Saksamaa “vankumatu” relvaabi Ukrainale, mis muudab riigi üha enam sõja osaliseks. Ja muidugi ajab venelased aina vihasemaks arutelu Tauruse tiibrakettide tarnimise üle, mis võivad tabada ka Venemaa territooriumi.

Põnev teema Venemaal – tabuteema Saksamaal

Saksamaal on see teema aga tabu, peavoolumeedias sellest ei teatata, aga Venemaal on sellega hoopis teine lugu. Samal ajal arutavad tuhanded kasutajad seda veebifoorumites ning üha rohkem Venemaa poliitikuid seab 2+4 lepingu kahtluse alla. Neile kõigile on selge: Saksamaa mitte ainult ei riku 2+4 lepingut, andes Ukrainale vankumatut abi, vaid rikub aastaid pidevalt ka rahvusvaheliselt siduvat do

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt