Puutumatu valeinfo: kui võimud levitavad väärinfot või valesid, siis faktikontroll tavaliselt vaikib

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2024 kell 15:00Miks faktikontroll ei paljasta võimude ja ametkondade valeväiteid? Vastuseid sellele küsimusele otsitakse portaalis Vabadused.ee ilmunud kolmeosalises, rohkete viidetega analüütik Theo L. Glücki artiklitesarjas “Puutumatu valeinfo ehk millal faktikontroll vaikib” (1. osa, 2. osa ja 3. osa), mille esimesest osast toome välja mõned kõnekad lõigud. 

 

Võimule mittesobivate vaadete piiramisele leitakse ettekäändeid ja seda tagatakse üha enam ka sunni abil, kuid võimu enda olulised valeväited levivad piiramatult ega too kaasa vastutust. Tsensuuri kehtestamine võimude poolt või survel paljastab topeltstandardi ja silmakirjalikkuse, mis saadab sõnavabaduse piiramist alati, olenemata motiivist.

  • Kriiside, eriti kestvate “globaalsete kriiside” esimeseks ohvriks on vaba sõna.
  • Lääneriikides on süvenemas piirangud sõnavabadusele ja võetakse üle autoritaarseid võimutaktikaid.
  • Valeinfoks sildistamine käib tänapäeval läbi nn faktikontrollijate, kes eelkõige kinnistavad võimu narratiivi ega hinda asju objektiivselt.
  • Tsensorite tegutsemine tuli eriti esile koroonakriisi ajal ja on jätkunud pärast seda.
  • Võimulolijate kuulutus planeedi “keemisajastu” algusest ei ole saanud nn faktikontrollijatelt hinnangut ega taunimist, kuigi seda väidet ei toeta ei teadusleiud ega jaga paljud eksperdid.

Kui totalitaarsetes riigikordades piiratakse vaba sõna otseselt ja range sunniga, siis tänastes demokraatiates on asutud seda tegema hiilivamate sammudega. Viimase suundmusena survestatakse nii EL-is, kuid ka USAs sotsiaalmeedia ettevõtteid rakendama tsensuuri paljudel teemadel (kliima, migratsioon, tervishoid jm), kui kriitilised seisukohad ei ühti ametkondade heakskiidetuga. Lisaks on mitmetes Euroopa riikides nn vähemuste kaitseks kehtestatud vihakõneseadused, mis piiravad üheselt vaba sõna ja ähvardavad arvajaid kriminaalkaristustega.

Euroopa suurimas riigis Saksamaal on võimud viimasel kümnendil asunud erilise hooga sõnavabaduse kallale ja see on viinud pretsedenditu madalseisuni – juba 44% sakslastest tunnistab, et peavad oma arvamuse väljendamisega olema ettevaatlikud ja vaid 40% arvab, et võivad oma poliitilisi arvamusi endiselt vabalt väljendada. Alates Berliini müüri langemisest on pidevalt vähenenud vabalt arvajate osakaal ning see on jõudnud just viimasel kümnendil ajalooliselt madalaimale tasemele.

Paljuski põhineb väärinfoks ja desinformatsiooniks sildistamine nn faktikontrollijate tööl, kelle arv on viimase 15 aastaga kasvanud 11-lt organisatsioonilt 424-ni (2022. aasta seisuga). Faktikontrollijate üks põhifunktsioone näib olevat võimuliini jaoks probleemsemates valdkondades kummutada ebasobivaid arvamusi ja fakte ning varustada need siltidega nagu “vale”, “ebaõige”, “eksitav”.

 

Koroonakriisis rakendati faktikontrollijad võimulolijate propagandavankri ette

PANDA looja Nick Hudson on tabavalt järeldanud, et kui mingit nähtust või sündmust esitatakse globaalse kriisina, millele on vaid globaalsed lahendused ja sellega kaasneb eriarvamuste tsenseerimine, siis on kindlasti ja eranditult tegemist pettusega.

Tsensorite tegutsemine tuli laialdaselt esile koroonakriisi ajal, mil toonaste autoritaarsete võimumeetmete paljud kriitikud said tunda faktikontrollijate poolset sildistamist ja sellest tulenevat tühistamist. USA Kalifornia Ülikooli epidemoloogiaprofessor Vinay Prasadi meelest ametkonnad valetasid paljude Covid-19 asjaolude, näiteks loomuliku immuunsuse, maskidega seonduva ja vaktsiinisunduse kohta. Dr Martin Kulldorff on juhtinud tähelepanu, kuidas Big Tech on laialdaselt aidanud levitada võimudelt tulevat väärinfot Covid-19 kohta, sealhulgas loomuliku immuunsuse eitamist. USA Johns Hopkinsi Ülikooli meditsiiniprofessor Marty Makary on korduvalt juhtinud tähelepanu, et koroonakriisi jooksul tegid võimukandjad palju traagilisi vigu, alates koolide sulgemisest ja laste maskikohustusest kuni loomuliku immuunsuse eitamise ja vaktsiinide pealesurumiseni. USA Stanfordi Ülikooli meditsiiniprofessori Jayanta Bhattacharya hinnangul on valitsusvõim olnud peamine valeinfo allikas, eriti rahvatervise ja teaduse vallas. Kuigi akadeemiline distsipliin peaks ohjama desinformatsiooni levikut, siis tegelikkuses see ignoreerib valikuliselt just valitsuse väärinfot. Seega edendatakse sel moel võimulolijate propagandat.

 

Planeet keeb. Või kas ikka keeb?

Vabadused.ee ariklitesarja esimene osa keskendub inimtekkelise kliimasoojenemise narratiivile ja analüüsib, milliseid fakte faktikontroll siinkohal eirab.

Näiteks on püütud tekitada muljet, justkui oleksid kuumasurmad tänapäeval tõsine probleem, iseloomustades kliimamuutusest tulenevaid kahjusid. Tegelikkuses on Euroopas külmasurmasid keskmiselt kümme korda rohkem kui kuumasurmasid (vt graafikut).

 

Loe pikemalt: Vabadused.ee

  1. osa – https://vabadused.ee/analuus-planeedi-keemisajastu-puutumatu-valeinfo-ehk-millal-faktikontroll-vaikib-1-osa/
  2. osa – https://vabadused.ee/analuus-immigratsioon-tagajarjed-puutumatu-valeinfo-ehk-millal-faktikontroll-vaikib-2-osa/
  3. osa – https://vabadused.ee/analuus-ametlikud-covid-19-vaited-puutumatu-valeinfo-ehk-millal-faktikontroll-vaikib-3-osa/

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt