Oxford protestib “15 minuti linna” poliitika raames plaanitavate autosõidu piirangute vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2023 kell 18:12Foto: ekraanikuva

Koroonapettus on paljastanud valitsuses olevate isikute tungi piirata kodanike liikumisvõimalusi. Covid-19-st alguse saanud pettus jätkub kliimaapokalüpsise ettekäändel: järk-järgult soovitakse piirata motoriseeritud eratransporti. Kui EL on otsustanud keelata sisepõlemismootorid alates 2035. aastast, siis Inglismaa keskendub autojuhtidele kehtestatud piirangutele: Oxfordi linn plaanib hakata teatud piirkondades ilma loata sõitjaid trahvima. “15 minuti linna” kontseptsioon tõi aga linnaelanikud barrikaadidele – nädalavahetusel toimusid tuhandete osavõtjatega meeleavaldused.

 

Järgmisel aastal eraldatakse “filtritega” kuus kvartalit linnast. Kodanikud, kes sõidavad oma autoga läbi sellise filtri ilma eriloata, võivad oodata trahvi. See, mida ametlikult esitletakse liikluse vähendamise keskkonna- ja kliimasõbraliku meetmena, on kodanike silmis elanike õiguste rikkumine ja selge oht autojuhtide vabadusele. Tõenäoliselt puudutavad need liikumispiirangud ka kohalikke ettevõtteid, sest neid ähvardab klientide vähenemine.

Oxfordi linna elanikud on nendele plaanidele ägedalt vastu ja tulevad juba tuhandete kaupa tänavatele. Umbes 2000 inimest kogunes laupäeval taas WEF-i vastu meelt avaldama “15 minuti linna” protestil. Politsei rõhutas, et inimesed kasutasid rahumeelselt oma õigust meelt avaldada, kuid väidetavalt toimus ka viis vahistamist.

Oxfordi elanikud pole rahul plaanitavate autoga liikumise piirangutega

“15 minuti linna” kontseptsiooni rakendamisel. Allikas: cherwell.org

„Arreteeriti viis inimest, kuid mul on hea meel tõdeda, et meeleavaldused lõppesid ilma ühegi olulise vahejuhtumi või suuremate häireteta. See on tunnustus Oxfordi kogukonnale ja Thamesi oru kogukonnale laiemalt, et need meeleavaldused olid rahumeelsed, täname ka avalikkust koostöö, kannatlikkuse ja toetuse eest kogu päeva jooksul,” ütles peainspektor Colin Paine.

See ei olnud esimene meeleavaldus liikumispiirangute vastu – ja kindlasti ei jää see ka viimaseks: kõikvõimalike muudatuste tegemisel tuleks arvestada ennekõike inimeste arvamuse ja heaoluga, bürokraatlikud, lõbimõtlemata ja ülaltpoolt pealesurutud kampaaniad tekitavad rahvas pahameelt.

 

Allikad: crisis24.garda.com, cherwell.org, oxfordmail.co.uk, report24.news

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt