Poola konfiskeerib riigivõla vähendamiseks erapensionifonde

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. september 2013 kell 16:17Sel ajal, kui suurem osa maailmast jälgib pinevalt arenguid Vahemere piirkonnas, kasutab Poola võimalust, et vaikselt konfiskeerida suur osa erapensionifonde ilma kompensatsioonita riigi omandusse. Sisuliselt tähendab see, et riik erastas umbes poole erasektori pensionifondide varadest, nimetades seda poliitiliselt korrektselt “pensionide põhjalikuks ülevaatuseks”.

 

Poola pensionisüsteemis tehakse kohustuslikke makseid nii riiklikku pensionifondi kui ka erafondi. Erafondide portfoolio koosneb umbes poole ulatuses riigivõlakirjadest ja ülejäänu moodustavad aktsiad.

Eelmisel kolmapäeval ütles Poola peaminister Donald Tusk, et riiklikult garanteeritud süsteemis olevad erafondid liigutatakse riigipensioni koosseisu. 121 miljardi zloti (umbes 28,4 miljardit eurot) väärtuses võlakirju, mida omavad riiklikult garanteeritud erapensionifondid, liigutatakse riigi omandusse ning selle abil vähendatakse riigivõlga. Pensionifondidel, mis kuuluvad näiteks sellistele rahvusvahelistele kindlustusfirmadele nagu ING, Aviva, Axa, Generali ja Allianz, lubatakse alles jätta see osa, mis on paigutatud väärpaberitesse, väärtusega 111 miljardit zlotti.

 

Äärmusliku sammu tingib vajadus võtta veel võlgu

Miks võtab Poola ette midagi sellist, mis on hävitava toimega võimalike tulevaste erapensionifondide kapitali paigutuse jaoks? See on viimane õlekõrs, mida ükski ratsionaalne inimene ei haaraks enne, kui muud võimalust ei ole. Vastus on lihtne: muud võimalust ei olnudki ning selle põhjus on sama, mis kogu ülejäänud maailmas – liiga suur võlg.

Liigutades osa erafondide varadest riiklikku fondi, saab valitsus broneerida neid vahendeid riigieelarve tasakaalustamisel avaliku sektori võlgadele vastukaaluks, suurendades oma võimalusi laenata ja kulutada. Rahandusminister Jacek Rostowski on öelnud, et muudatused vähendavad avaliku sektori võlga umbes 8% võrra sisemajanduse kogutoodangust (SKT). See omakorda alandaks kahte lävendit, mis ei võimalda valitsusel lasta riigivõlga üle 50% ja seejärel üle 55%. Eelmisel aastal oli valitsuse arvutuste kohaselt Poola riigivõlg 52,7% SKT-st.

Kuna valitsus ei saa praeguse riigivõlakoorma juures võlgu juurde teha, erastab valitsus erapensionifondid ja hõlmab need varad teiste avaliku sektori varade hulka. Uued varad alandavad võla ja SKT suhet, see langeb allapoole künnist ning valitsus saab selle võrra suurendada riigivõlga.

Ning kuna Poola laenab hoolega, kasutades ära uusi võimalusi, ei ole sellel muud võimalust, kui konfiskeerida veel rohkem varasid, et nende riigieelarve tasakaal näiks ilusam. Kuni ühel päeval ei ole erasektoris enam midagi konfiskeerida. Selleks ajaks on seaduseloojad muutnud laenupiirangut ning riik saab laenamist jätkata kuni päevani, mil ei ole enam välismaiseid laenajaid, kes ei ole valmis võtma seda riski. Siis saab Poola, kellel on veel alles enda raha, hakata piiramatult zlotte juurde trükkima.

 

Põhiseaduse vastane otsus

Erasektor on sellistest arengutest šokeeritud. Jaapani investeerimispanga tegevdirektor Peter Attard Montalto ütles: “Valitsusel on veider arusaam eraomandusest, võttes arvesse, et nad ei nimeta seda tegu erastamiseks.“ Sellel otsusel on katastroofiline mõju fondide rahavoogudele, kuna need kaotavad oluliselt oma paindlikkust selle osas, millesse need investeerida saavad. ING guppi kuuluvas pangas ING Bank Slaski töötav Rafal Benecki on öelnud, et see otsus võib viia olukorrani, kus erapensionisüsteemid võidakse sulgeda.

Peaminister on öelnud, et tulevikus ei ole inimesed kohustatud tegema sissemakseid pensionisüsteemi erafondidesse ja tema sõnul on pensionisäästud selle võrra turvalisemad. Poola pensionifonde ühendava organisatsiooni sõnul võivad muudatused olla põhiseaduse vastased, kuna valitsus võtab üle erafirmade varasid ilma kompensatsiooni pakkumata.

 

 

Allikad: Zero Hedge, Reuters

Foto:  europeintheeast.wikispaces.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt