Merkel Euroopale: valmistuge suveräänsuse loovutamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. aprill 2013 kell 11:20merkelEsmaspäeval ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel taaskord, et kui eurotsooni liikmed tahavad tõepoolest üle saada võlakriisist ja tagasi võita välisinvestorid, siis peavad bloki liikmed olema valmis teatud poliitikavaldkondades kontrolli loovutamiseks Euroopa institutsioonidele.

 

Merkel pidas oma kõne Berliinis Deutsche Banki korraldatud üritusel, kus kaitses ka oma kriisiga toimetuleku strateegiat, mida on viimasel ajal palju kritiseeritud liigkarmide säästumeetmete pärast. Merkeli arvates on lahendus kasvus ja kindlakäelises majanduspoliitikas.

Kahe kuu pärast toimub Brüsselis Euroopa liidrite kohtumine, kus arutluse all on justnimelt n-ö fiskaalliidu poole liikumine. Siiski on vähetõenäoline, et Merkeli visioon seal läbi läheks, sest kriisi mõningane leevenemine on võtnud juhtidelt surve suurema integreerituse poole liikuda ja teiseks pole suurriikide Saksamaa ja Prantsusmaa vahel üksmeelt, millised peaksid järgmised sammud olema.

“Tundub, et me leiame ühised lahendused, kui me seisame kuristiku serval. Niipea, kui surve väheneb, ütlevad inimesed, et nad tahavad asju omal viisil teha. Me peame olema valmis aktsepteerima, et Euroopal on mõnes asjas viimane sõna öelda. Vastasel juhul pole meil võimalik Euroopa ehitamist jätkata,” ütles Merkel.

Kantsler eitas ka Saksamaa majandusmudeli pealesurumist ja nõustus, et ka Saksamaal endal on vaja palju muudatusi teha. Ühe näitena tõi ta sotsiaalsete garantiide ühtlustamise, et inimesed võiksid EL-i sees liikuda ilma, et peaksid muretsema oma pensionite pärast.

“Me ei pea alati lahti ütlema riiklikest praktikatest, kuid me peame olema paindlikud. Praegu on meil kaos. Me peame olema valmis minevikust lahti laskma, et teha hüpe edasi. Mina olen valmis seda tegema.”

 

Allikad: Reuters, The Telegraph

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt