Kasinusmeetmed jõuavad viimaks ka euroametnikeni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuli 2013 kell 14:20Lähema nelja aasta jooksul kaotab Euroopa Liidu institutsioonides rakendatavate kasinusmeetmete tõttu töö 2500 euroametnikku, kirjutas BNS. Kokkuleppe kohaselt, mille Euroopa Parlamendi saadikud ja ministrid reedel teatavaks tegid, koondatakse aastatel 2013–2017 viiekümnes EL-i institutsioonis ja agentuuris viis protsenti töökohtadest.

 

Neil, kel töö alles jääb, külmutatakse palk ja pension kaheks aastaks. Samal ajal pikeneb töönädal seniselt 37,5 tunnilt 40-ni. Ka ametnike palga ja pensioni arvutamise meetodi kavandatav ümberkorraldus lükkub 2015. aastani edasi.

Pensioniiga tõuseb uute töötajate puhul 63 eluaastalt 66-ni, juba ametis olevad EL-i töötajad saavad pensionile 65-aastaselt. Lisaks tuleb ametnikel hakata tulumaksu kõrval maksma uut 6-protsendist solidaarsusmaksu.

Ühe kokkuhoiumeetmena soovitatakse institutsioonidel kasutada rohkem ajutisi lepinguid, mille maksimaalne pikkus ulatuks kolmest aastast kuueni.

EL-i ametniku keskmine kuupalk on 5000 eurot, millest tuleb umbes 20 protsenti maksudeks loovutada. Maksutase on märksa madalam kui Belgias ja paljudes teistes liikmesriikides.

Europarlament saavutas mõistliku kompromissi, ütles haldusküsimuste ja inimressursside eest vastutav volinik Maroš Šefčovič. “Kõik, kes mõne raske värbamisprotseduuri läbi teevad, peavad olema valmis Euroopa ja tema kodanike heaks kõvasti töötama ning tegema pikemaid töötunde ja saama hiljem pensionile,” hoiatas ta.

Reedel saavutatud kokkuleppele EL-i töötajate töö- ja palgatingimustes eelnes üle 18 kuu läbirääkimisi, sest mitmed liikmesriigid nõudsid veel suuremat kokkuhoidu, kuid ametiühingud ei olnud sellega nõus.

 

 

Allikas: BNS, pressiteade

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt