Postimees: AstraZeneca tunnistab esmakordselt Covidi vaktsiini võimalikku surmavat kõrvalmõju

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2024 kell 16:00Foto: Pixabay / Paul_McManus

Ravimihiid AstraZeneca tunnistas kohtus esimest korda, et nende Covidi vaktsiin võib põhjustada surmavat vere hüübimise kõrvalmõju, vahendab Postimees The Telegraphi uudist, et just see äärmiselt haruldane vaktsiini mõju on kümnete perekondade kohtusse esitatud mitme miljoni naelsterlingi mahus hagi keskmes.

 

Kohtusse pöördujad väidavad, et farmaatsiafirma vigane vaktsiin kas sandistas või tappis nende pereliikmeid. Kokku on ühishagis hõlmatud 51 juhtumit, mille kahjutasud on hinnanguliselt kuni 100 miljonit naela.

Ravimitootja AstraZeneca tunnistas veebruaris kohtule saadetud vastuses, et väga harvadel juhtudel võib nende vaktsiin tõesti põhjustada haigusseisundit, mida nimetatakse TTS sündroomiks, mille korral inimesel tekivad verehüübed koos madala trombotsüütide arvuga.

Siinkohal on oluline märkida, et 2023. aasta mais esitatud vastuses eitas AstraZeneca oma vaktsiini sellist võimalikku kõrvalmõju täielikult.

AstraZeneca teatas enne, et ettevõtte käive ületas esimeses kvartalis 10 miljardi naela piiri. Kahjutasusid aga ei pea maksma ravimihiid, sest koroonaplandeemia puhkemise ajal sõlmiti Briti valitsusega vaktsiinideks nimetatud toodete  kiirendatud korras turuletoomiseks hüvitiseleping, mis tähendab seda, et kahjude hüvitamine toimub maksumaksja taskust.

 

Mida Postimees ei kirjuta: vaktsiini tõhusust ülehinnati

Kohtuasja esindavad advokaadid väidavad, et AstraZeneca-Oxfordi vaktsiin on “defektne” ja selle tõhusust on “väga ülehinnatud”. Teadlased tuvastasid seose vaktsiini ja vaktsiinist põhjustatud immuuntrombotsütopeenia ja tromboosi (VITT) vahel juba 2021. aasta märtsis, vahetult pärast Covid-19 vaktsiini levitamise algust.

Esimese kohtuhagi esitas eelmisel aastal kahe lapse isa Jamie Scott, kes sai pärast vaktsiini saamist aprillis 2021. aasta aprillis verehüübe ja ajuverejooksu tõttu püsiva ajukahjustuse. Haigla helistas tema naisele kolm korda, et öelda, et tema abikaasa sureb. AstraZeneca vaidlustas need väited, kuid nõustus veebruaris kõrgemale kohtule esitatud juriidilises dokumendis, et tema Covidi vaktsiin “võib väga harvadel juhtudel põhjustada TTS-i”.

Valitsus on AstraZenecale mis tahes õigusliku tegevuse eest kahju hüvitanud, kuid on seni keeldunud sekkumast. Hr Scotti naine Kate Scott ütles Telegraphile: “Meditsiinimaailm on pikka aega tunnistanud, et VITT-i põhjustas vaktsiin. Ainult AstraZeneca on seadnud kahtluse alla, kas Jamie seisundi põhjustas süstimine.”

“See on edasiminek, kuid me tahaksime neilt ja valitsuselt rohkem samme näha. On aeg asjad kiiremini liikuma lükata – me vajame vabandust, õiglast hüvitist oma perekonnale ja teistele mõjutatud peredele. Tõde on meie poolel ja me ei kavatse alla anda, ” ütkes ta.

Strateegilised mängud vaktsiini laastava mõju tunnistamise asemel

Juriidilisi nõudeid esitava advokaadibüroo Leigh Day partner Sarah Moore ütles: “AstraZenecal on kulunud aasta, enne kui ta ametlikult tunnistas, et nende vaktsiin võib põhjustada laastavaid verehüübeid, kuigi kliiniline tõsiasi on laialdaselt aktsepteerinud juba alates 2021. aasta lõpust.”

Näib, et kahjuks soovivad AstraZeneca, valitsus ja nende advokaadid rohkem mängida strateegilisi mänge ja maksta õigustasusid, kui tegeleda tõsiselt laastava mõjuga, mida see vaktsiin on meie klientide elule avaldanud, möönis advokaat.

AstraZeneca ütles oma avalduses: “Me tunneme kaastunnet kõigile, kes on kaotanud lähedased või teatanud terviseprobleemidest. Patsiendi ohutus on meie kõrgeim prioriteet ning reguleerivatel asutustel on selged ja ranged standardid, et tagada kõigi ravimite, sealhulgas vaktsiinide ohutu kasutamine.”

 

Allikad: postimees.ee, telegraph.co.uk

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt