Rootsi soovib kehtestada EL-i “kõige karmima immigratsioonipoliitika”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuni 2023 kell 14:08



Stockholm Central Station. Foto: Wikimedia Commons / michell zappa 

Rootsi peaminister Ulf Kristersson on muutmas riigi immigratsioonipoliitikat: ta tahab uuendada Rootsi kodakondsuse saamise nõudeid, seades rootsi keele oskuse selle saamise eelduseks. Senine rändepoliitika ei ole toiminud.

 

Kristersson teatas 6. juunil pöördepunktist riigi rändepoliitikas. „Ütlen selgelt: massiline sisseränne ja halb integratsioon lihtsalt ei tööta. Seetõttu muudame nüüd Rootsi rändepoliitikat ja teeme selle EL-i rangeimaks,“ kirjutas peaminister päevalehe Aftonbladet arvamusartiklis.

„Ei varjupaigataotlusele tähendabki „ei“ ja sa pead riigist lahkuma. See peaks olema ilmselge, aga ei ole,“ märkis peaminister. “Sama oluline on see, et “jah” peaks tähendama seda, et te tõesti osalete Rootsi ühiskonnas.”

Kristersson tõi esile kolm aspekti: kodakondsuse nõuete karmistamine, keskendumine rootsi keelele ja ühiste väärtuste austamine. Tema sõnul on kodakondsus midagi enamat kui märge passis. See on ühiskondlik leping koos õiguste ja kohustustega.

“Igaüks, kes soovib saada Rootsi kodanikuks, peab olema siin elanud kauem kui praegu nõutakse,” ütles peaminister. “Lugupeetavale elustiilile peavad olema selged nõuded ja loomulikult elatuskohustus.”

„Samuti peate oskama rootsi keelt ja olema kursis ühiskonnaõpetusega, et mõista, millise riigi kodanikuks soovite saada,“ lisas ta.

Valitsus ei nõua seetõttu mitte ainult rootsi keelt kodakondsuse nõudena, vaid kehtestab ka seda vajavatele lastele keeleõppimiseks eelkooli.

“Koolidesse tuleb rohkem rootsi keelt ja rohkem suvekoole neile, kes muidu õpingutes maha jääksid,” ütles Kristersson. “Ja me paneme koolidesse tagasi tooma päris raamatud.”

Peaminister rõhutas, et vaatamata nendele muutustele soovib Rootsi jääda avatud riigiks. Aga ka Rootsist peaks saama riik, mis nõuab midagi vastu. Kodanliku Mõõduka Koonderakonna esimees oli juba ametisse astudes teatanud rändepoliitika ümberpööramisest. Ulf Kristersson on olnud valitsusjuhina alates 18. oktoobrist vähemuskoalitsioonis.

 

Allikas: tichyseinblick.de

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt