Rumeenia valitsus ei anna Euroopa suurima kullakaevanduse jaoks luba

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. november 2013 kell 9:12RoemenienieuwRumeenia valitsus ei luba Kanada ettevõttel rajada maalilisse Transilvaania külla Euroopa suurimat kullakaevandust, teatas peaminister Victor Ponta esmaspäeval, vahendab BNS. Otsusele eelnesid nädalaid kestnud meeleavaldused tänavatel.

 

Ponta ennetas oma avaldusega parlamendikomisjoni otsust tühistada häältega 17-2 seaduseelnõu, mis andnuks projektile loa. Peaminister teatas, et valitsus muutis komisjoni hääletuse eel antud küsimuses meelt. “Võimuliit kavatseb projekti tagasi lükata,” ütles valitsusjuht, kuid lisas, et valitsus üldiselt toetab välisinvesteeringuid riigi maavaradesse.

Kanada firma Gabriel Resources loodab toota Karpaatides Roșia Montanăs 300 tonni kulda, rakendades selleks kaevandustehnoloogiaid, mis nõuavad tohututes kogustes tsüaniidi kasutamist. Kanada kompanii on lubanud 16 aastale kavandatud kullatootmise ajaks 900 töökohta.

Valitsuse ja seadusandjate värsksed otsused on suureks võiduks keskkonnakaitsjatele, kes on 14 aastat kaevanduse avamise vastu protesteerinud ja vedanud debatti selle üle, kas välisinvesteeringud ja loodavad töökohad kaaluvad üles keskkonnale tekitatava kahju.

Ponta ei nimetanud otsesõnu puudulikuks eelnõu, mille valitsus parlamendikomisjonile saatis, kuid peaminister ja koalitsioonipartner Crin Antonescu ütlesid, et valitsus kavatseb vastu võtta mahukamad seadused, mis reguleeriksid Rumeenia maavarade leiukohtadega seonduvat.

Telegram küsib, kas valitsus oleks loa andmisest keeldunud ka siis, kui keskkonnakaitsjad ja rahvas ei oleks nii kindlameelselt protestinud?

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, ReutersToronto Star

Foto: tbtravel.nl

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt