Süüria: Lääne abi saanud mässulised võivad rünnata mujalgi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. august 2013 kell 9:12Süüria asevälisminister Faisal al-Maqdad ütles, et USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa aitasid Assadi vastastel mässulistel kasutada keemiarelva Süürias ning samad rühmitused kasutavad neid relvi peagi ka Euroopa vastu, vahendas Reutersit ERR.  Tuletame meelde, et juba mõni aeg tagasi lekkis info võimalikust keemiarünnakust Süürias, mida dikteeritakse läänest ning süü aetakse Assadi kaela.

 

Maqdad ütles Damaskuses Four Seasonsi hotelli ees ajakirjanikele, et andis ÜRO keemiarelvainspektoritele üle tõendid, et relvastatud terrorirühmitused kasutasid kõikides väidetavates keemiareünnaku paikades sariingaasi.

“Me kordame, et keemiarelvi kasutasid terrorirühmitused USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa abiga. See peab lõppema,” ütles minister. “See tähendab, et samu keemiarelvi kasutavad samad rühmitused peagi ka Euroopa inimeste vastu,” lisas ta.

 

Süüria suursaadik ÜRO-s: ülestõusnud provotseerisid keemiarelva abil Lääne rünnakuid

Süüria esindaja ÜRO juures süüdistas kolmapäeval keemiarelva kasutamises ülestõusnuid, kes püüavad provotseerida välisriike Süüria valitsust ründama.

“Paljud asjaolud kalduvad tõendama valesüüdistuste ohvriks langenud Süüria valitsuse süütust,” lausus Süüria suursaadik ÜRO-s Bashar al-Jaafari riigimeediale.

Jaafari sõnul näitavad asitõendid ka, et “relvastatud rühmitused on kasutanud keemiarelvi selleks, et põhjustada sõjalist sekkumist ning Süüria-vastast agressiooni.”

Lääneriigid ja Türgi on “võimaldanud terroristlikel rühmitustel rajada Türgi territooriumile keemiarelvalabori, mida varustavad Türgi, Saudi Araabia ja Katar… ning [võimaldanud] tuua neid relvi Süüriasse, et neid kasutada,” väitis suursaadik.

Washington on väljendanud valmisolekut Süüria-vastaseks sõjategevuseks vastuseks möödunud nädala keemiarelvarünnakutele Damaskuse lähistel, kus hukkus väidetavalt enam kui 300 inimest.

Nii USA kui Suurbritannia on väljendanud kindlat veendumust, et keemiarünnakud ülestõusnute piirkonnale korraldas Süüria režiim, kuna valitsusvägedel on ainsa osapoolena olemas vastav võimekus.

 

Peaminister: Süüriast saab “surnuaed sissetungijatele”

Süüria peaminister Wael al-Halqi hoiatas kolmapäeval, et Süüriast saab Lääne sõjalise sekkumise korral “surnuaed sissetungijatele”. Süüria “üllatab agressoreid nii nagu ta neid üllatas” 1973. aasta nn Yom Kippuri sõjas, mil Araabia väed Iisraelile üllatusrünnaku tegid, ning riigist saab “surnuaed sissetungijatele”, vahendas riigitelevisioon peaministri sõnu.

Halqi sõnul ei kohuta Süüriat lääneriikide “kolonialistlikud ähvardused”, kuna süüria rahva “tahe ja sihikindlus” ei luba neil “aktsepteerida enda alandamist”.

 

Keemiarünnak – pikalt etteplaanitud lavastus?

Juba eelmisel aastal hakkasid ringlema kuulujutud, et USA poolt toetatud mässulised on nõus lavastama keemiarünnakut, milles süüdistataks Assadi režiimi, et NATO sõjalist sekkumist õigustada.

Seejärel augustis hoiatas president Obama, et keemiarelva kasutamine või isegi transportimine Assadi režiimi poolt oleks tõeline nugade peal kõndimine ja nõuaks sõjalist sekkumist. Prantsusmaa president François Hollande järgis seda ideed ja sõnas, et selliste relvade kasutamine oleks õiguslik põhjus otseseks sekkumiseks. Muidugi ei vaikinud sel teemal ka Iisrael.

Selle aasta jaanuari keskel avaldati veebis väidetavad Suurbritannia julgeolekufirma Britam dokumendid, mis kannavad märget “konfidentsiaalne”. Nende hulgas oli Britami ametnike allkirjastatud relvamüügilepinguid, andmeid firma töötajate kohta ja juhtkonna isiklikku e-posti kirjavahetust. Nime JAsIrX all tegutsev ja ilmselt Saksamaalt pärit häkker teatas, et omandas failid Britami Malaisias asuvate serverite kaudu.

Avaldatud e-kirjades konsulteeritakse muu hulgas keemiarelvade varjatud toimetamist Süüriasse. Ühes kirjas küsib Britami äriarenduse juht David Goulding firma direktorilt Philip Doughtylt viimase arvamust Katari pakutud tehingu kohta, millel olevat ka Washingtoni toetus.

 

 

Allikad: BNS, ERR, Pravda, Telegram

Loe lisaks: The Independent

Pilt: yalibnan.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt