Keemiarünnak Süürias – kas lavastus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. august 2013 kell 10:04Süüria opositsioon süüdistab president Bashar al-Assadi režiimi kolmapäeval pealinna Damaskuse lähedal ülestõusnute valduses olevale alale tehtud keemiarelvarünnakuga rohkem kui 1300 inimese tapmises. Riigi suurima opositsioonijõu Rahvuskoalitsiooni (SNC) esindaja George Sabra ütles Istanbulis ajakirjanikele, et rünnak oli hoop, “mis tapab kõik lootused poliitilisele lahendusele Süürias”. Opositsioon on varemgi mitmel korral väitnud, et valitsev režiim kasutab keelatud keemiarelvi, sest näiteks Barack Obama on nende kasutamist nimetanud “punase joone ületamiseks”, millele järgneks välisriikide sekkumine Süüria kodusõtta.

 

Süürias on parajasti ÜRO inspektorid, kelle ülesandeks on kontrollida varasemaid keemiarünnaku süüdistusi nii valitsusvägede kui ka ülestõusnute vastu. USA ja teised lääneriigid nõudsid Süüria valitsuselt “viivitamatut juurdepääsu” paigale, kus väidetav keemiarünnak toimus, kuigi mitmed eksperdid on juba väljendanud kahtlust, et opositsioon rünnaku kohta tõtt räägib.

Kui Rahvuskoalitsioon räägib rohkem kui tuhandest hukkunust, siis mitmete aktivistide võrgustike sõnul on hukkunuid sadades. Internetti riputati ka video, kus võib näha hingamisraskustega inimesi ja suures koguses nähtavate vigastusteta laipu, kuid pole välistatud, et ka videod on lavastatud. Sõltumatut hinnangut intsidendile aga pole ning valitsusvõimud väidavad, et rünnak on fabritseeritud, et varjata opositsiooni suuri kaotusi lahingutes.

Süüria liitlane Venemaa teatas, et Damaskuse eeslinna tabanud tundmatu keemilise ainega rakett tulistati välja piirkonnast, mis on Süüria opositsioonirühmituste valduses ning see meenutab ettekavatsetud “provokatsiooni”. “Isetehtud rakett veel teadmata keemilise ainega, samaga, mida terroristid kasutasid 19. märtsil Khan al-Assalis, tabas seda piirkonda 21. augusti varahommikul positsioonilt, mille on hõivanud mässajad. On teateid tsiviilohvritest,” ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Aleksander Lukaševitš kolmapäeval.

 

 

Allikad: BNS, BBC, Infowars

Foto: rt.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt