Bashar al-Assad: Al Qaeda innustamine maksab läänele valusalt kätte

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2013 kell 11:10 

Süüria president Bashar al-Assad võttis sõna riiklikus televisioonis Al Ikhbariya. Tema põhisõnumiks oli lääneriikidele suunatud kriitika. Lisaks hoiatas riigijuht, et kui lääs toetab Süüria mässulisi, kelle hulgas domineerivad Al Qaeda jüngrid, maksab see talle valusalt kätte. “Al Qaeda innustamisega on lääs juba kord saanud tunda valusat tagasilööki. Praegu toimub sama Süürias, Liibüas ja teisteski riikides. Ka see maksab läänele valusalt Euroopa südames ja Ameerika Ühendriikides kätte.” Lisaks rõhutas Assad, et alates esimesest päevast on Süüria sündmusi dikteeritud välismaalt.

 

Intervjuu Bashar al-Assadiga toimus nädal aega pärast rühmituse Al Nusra Front džihaadisõdalaste lojaalsusevannet Al Qaedale. Väidetavalt on terrorivõrgustiku eesmärgiks muuta Süüria islamiriigiks.

President jätkas, et Süüria on silmitsi uut laadi sõjaga, uute meetodite ja uute võitlejatega, kelle hulgas domineerivad araablased, mitte süürlased. “Me ei võitle mitte ainult Süüria territooriumi vabastamise eest, me võitleme terrori vastu.“

“Mõningad suurriigid, eriliselt aga Ameerika Ühendriigid, ei aktsepteeri iseseisvaid riike, neil on vaja nad alistada.” Väitele, et lääneriigid mitte mingil juhul ei toeta Al Qaedat, vastas Assad, et kõik, kes tapavad tsiviilisikuid, on terroristid, kandku nad Al Qaeda nimetust või mitte. Usutavasti viiks Süüria valitsuse langemine riigi allakäigukeerisesse. “Toimub sõda ja ma kordan: allaandmist ei tule; ei allumisele. Peale võidu ei ole teist varianti. Vastasel juhul on see Süüria lõpp ja ma ei usu, et süürlased sellist valikut aktsepteerivad.”

Küsimusele tema enese tuleviku kohta vastas Assad, et see otsus on Süüria kodanike langetada. “Positsioonil [presidendi] ei ole väärtust, kui puudub rahva toetus. Presidendi ametisse jäämise või tagasiastumise otsustab rahvas.”

Edasi käsitleti Jordaaniat. Kuue ja poole miljoni elanikuga Jordaania on Süüria naaberriik. Väidetavalt pidavat Jordaanias elama ligikaudu pool miljonit Süüria põgenikku. Assad süüdistab naabrit mässuliste tegevuse õigustamises ja toetamises. “Ma ei usu, et sajad relvastatud [mässulised] pääsevad üle piiri Süüriasse lihtsalt niisama, kui Jordaania on võimeline arreteerima iga üksiku kergelt relvastatud isiku, kes Palestiina eest võitleb. Sooviksime, et meie naabrid mõistaksid, et tuli ei piirdu ainult meie riigipiiriga… Kõik teavad, et Jordaanias toimuvad samalaadsed protsessid nagu Süüriaski.”

Ajakirja “Executive Intelligence Review” pressiesindaja Lawrence Freeman usub, et Süüria režiimivahetus on läänel olnud alati plaanis ja et agenda ulatub palju kaugemale kui ainult vastasseis Süüriaga. “President Obama ja Tony Blairi kindlaks sihiks on Süüria režiimi vahetus, aga see ei ole kõik. Tõeliseks eesmärgiks on võimuvõitlus Venemaa ja Hiinaga. Ühendriigid ja NATO tahavad globaalset võimu.”

Lisaks seostab Freeman omavahel Euroopa finantssüsteemi krahhi ja Lähis-Ida strateegiat. “Ei ole juhuslik, et Euroopa finantssüsteem on kokkuvarisemise äärel. Kui see süsteem variseb, mis saab alguse Londonist, näete sõja järkjärgulist eskaleerimist. See on omalaadi moodus, kuidas tulla toime finantssüsteemi kollapsiga.” Freeman võttis jutu kokku järgmiselt: “Inimesed selle finantssüsteemi taga tahavad neutraliseerida Venemaad ja Hiinat, et nad ei oleks enam takistuseks… See kõik ulatub palju kaugemale kui Assadi kõrvaldamine.”

Verised rahutused Süürias on tänaseks nõudnud enam kui 70 000 inimese elu ja üle miljoni on pidanud oma kodu hülgama.

 

Allikas: Vabamõtleja

Algallikas: Russia Today

Foto: RT

 

Toimetas Toomas Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt