Talibani vastuolulised sammud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuni 2013 kell 14:33Eile avas Taliban Kataris esinduse ja Barack Obama administratsioon avaldas lootust, et kõnelused islamiliikumisega algavad lähipäevil. Ööl vastu kolmapäeva sai aga Talibani raketirünnakus Bagrami sõjaväelennuväljale surma neli USA sõdurit.

 

Afganistan peatas täna Ühendriikidega peetavad kõnelused julgeolekuleppe üle, sest puudub üksmeel, kuidas Talibaniga läbi rääkida, teatas president Hamid Karzai pressiesindaja. “Afganistani rahukõneluste puhul on USA sõnad ja teod vastuolus,” lausus pressiesindaja Aimal Faizi. “President peatas kolmapäeva hommikul läbirääkimised Ühendriikidega kahepoolse julgeolekuleppe (BSA) üle.”

Pressiesindaja sõnul on tüli keskmes asjaolu, et Taliban nimetas Kataris avatud esinduse “Afganistani Islamiemiraadiks”, mis oli aastail 1996-2001 võimul olnud islamistide valitsuse ametlik nimi. “President ei ole rahul esinduse nimega. Me oleme vastu nimetusele “Afganistani Islamiemiraat”, sest sellist asja ei ole olemas,” ütles Faizi. “USA oli presidendi seisukohast teadlik.” Taliban ei tunnusta omakorda Karzaid, keda nad on korduvalt USA marionetiks nimetanud.

Tegu on järjekordse näitega USA ja Afganistani pingelistest suhetest, mis on varem avaliku sõnelemiseni viinud. Karzai on varem olnud vastu USA-Talibani otsekõnelustele, kuid paistis juba leppivat islamiliikumise esindusega Kataris. Ta ütles, et saatis Katarisse saadikud, kes üritavad Talibaniga läbi rääkda. Karzai on toonitanud, et kõnelused peaksid Katari pealinnast Dohast võimalikult kiiresti Afganistani kolima.

Teisipäeval andis NATO ametlikult Afganistanis julgeolekuülesanded üle kohalikule politseile ja sõjaväele. Järgmise aasta lõpuks lahkub riigist umbes 100 000 sõdurit, kellest 68 000 on USA-st. Kuid mingi Ühendriikide kontingendi jäämist riiki peetakse hädavajalikuks Kabuli valitsuse kindlustamiseks ajal, mil Taliban oma vaenutegevust jätkab.

Pole veel teada, kas ja kuidas läbirääkimised Talibaniga tulevad, kui Taliban ei lõpeta USA ega ka Afganistani vägede ründamist.

 

Allikad: BNS, US Today

Talibani lipp: wikipedia.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt