USA vahetab Afganistanis ühe armee teise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. september 2013 kell 21:21USA-l on plaan vägede väljaviimiseks Afganistanist ning selle teostamine vaikselt käib. Kuigi sõjavägi on lahkumas, suureneb kogu aeg Pentagoni alltöövõtjate hulk, kusjuures on selgunud, et pole selget ülevaadet selle kohta, mida nad seal teevad. Igatahes ületab töövõtjate hulk juba Afganistanis viibivate sõdurite hulga.

 

Probleem sai ilmseks siis, kui kaks valitsusorganisatsiooni avaldasid oma raportid, millest selgus, et et Afganistanis on üle 108 000 Pentagoni palgatud erasektori töötaja (kusjuures 18 000 neist tegelevad erineva turvatööga) mis on varsti juba pea poole rohkem kui sõdureid. Niisiis pole ka imekspandav, et USA kaitseministeerium kulutab oluliselt rohkem raha alltöövõtjatele kui ükski teine valitsusasutus. Viimase kuue finantsaasta jooksul kulutas kaitseministeerium lepingulistele töötajatele Iraagis ja Afganistanis 160 miljardit dollarit.

Suur lepinguliste arv näitab muuhulgas seda, et kuigi ametlikult tuuakse Afganistanist vägesid välja, jääb sinna ilmselt aastateks palgaarmee, keda on Pentagonil palju raskem ohjes hoida kui sõjaväge ning mis maksab kokkuvõttes ilmselt rohkemgi, kui tavaline armee. Ka selgus raportitest, et USA kaitseministeeriumil pole head ülevaadet sellest, millist tööd iga haru täpselt teeb. Esiteks on see majanduslik ebamõistlik ja teiseks teeb ka kontrolli pea võimatuks.

Kontrolli andmine erasektori kätte vabastab Pentagoni ka moraalsetest kohustustest ning võib kaasa tuua suuremaid inimõiguste rikkumisi.

 

 

Allikad: The Fiscal Times, Policymic

Foto: abdupmc.wordpress.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt