Türgis pole sõjaväelised riigipöörded enam seaduslikud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuli 2013 kell 9:09Türgi parlament muutis seadust, mis oli andnud armeele sõjaliste riigipöörete läbiviimiseks õigusliku aluse. Reede õhtul heakskiidetud muudatusega piiratakse relvajõudude kohustusi vaid “Türgi vabariigi kaitsmisega väliste ohtude eest”.

 

1960. aastal pärast esimest sõjalist riigipööret jõustunud seadusega oli armee ülesandeks “valvata ja kaitsta Türgi vabariiki”, mida sõjavägi kasutas ettekäändena veel kaks korda sõjaväelise riigipöörde läbiviimiseks.

Tegemist oli võimude järjekordse sammuga aastakümneid Türgi ilmalikkuse tagajaks peetud ja sel ettekäändel ridamisi valitsusi kukutanud sõjaväe võimu piiramiseks.

Peaminister Recep Tayyip Erdogan on oma kümne võimuloldud aastaga püüdnud pidevalt sõjaväe tähtsust reformidega vähendada. Samuti on ta lasknud kohtu ette viia sadu sõjaväelasi, seal hulgas armee juhtkonda kuulunud mehi põhjendusega, et nad olevat sepitsenud valitsusevastaseid vandenõusid.

 

 

Allikad: BNS, BBC

Foto: milaz.info

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt