Türgi arstid ei või enam valitsuse loata esmaabi anda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. jaanuar 2014 kell 19:05Türgis jõustus laupäeval inimõigusorganisatsioonide protestidest hoolimata uus seadus, mis ei luba arstil valitsuse loata erakorralist abi anda. Seadus, mille president Abdullah Gül reedel heaks kiitis, näeb keelu rikkujale ette karistust kolmeaastase vangistuse ja ligi miljoni dollari suuruse rahatrahvi näol.

 

Kriitikud kardavad, et seadust võidakse kasutada arstide ja teiste meditsiinitöötajate takistamiseks valitsusvastaste meeleavalduste käigus kannatada saanud protestijatele esmaabi andmisel nagu väidetavalt juunikuiste tänavarahutuste ajal olevat juba juhtunud.

USA organisatsioon Arstid Inimõiguste Eest (Physicians for Human Rights – PHR) teatas, et see on peaminister Recep Tayyip Erdoğani valitsuse järjekordne katse teisitimõtlejaid vaigistada. “Seadusega, mis kriminaliseerib esmaabi ja karistab neid, kes vigastatud protestijatele abi annavad, püüab Türgi valitsus igasuguseid opositsioonihääli vaikima sundida,” ütles PHR-i meditsiininõunik Vincent Iacopino ja lisas, et see seab ohtu kõigi tervise.

Valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) algatatud seaduse põhjal ähvardab kutselisi meditsiinitöötajaid ilma loata esmaabi andmise korral kolmeaastane vanglakaristus ja kuni 728 000 euro suurune rahatrahv.

Juunis sai Türgis valitsusvastastes meeleavaldustes surma kaheksa ja viga 8000 inimest, kuid arstide liidu väitel takistasid võimud meedikuid kannatanutele abi andmast. Associated Pressi eelmisel nädalal esitatud raportis avaldati, et Türgi võimud ründasid eelmisel suvel arste pisargaasiga, avaldasid neile survet patsientide nimede avalikustamiseks ning ignoreerisid palveid neid hädavajalike abiandmisvahenditega varustada.

 

 

 

Allikad: BNS, Aljazeera, The Kansas City Star

Foto: straitstimes.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt