USA-s kolivad üha vanemad inimesed vanematekoju tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. aprill 2014 kell 11:50



2008. aasta majanduskriis tõi endaga kaasa mitmeid muudatusi nii majandus- kui ka sotsiaalvaldkonnas. Lisaks töötute arvu tõusule on paljud kaotanud majandusliku turvatunde ja usu paremasse homsesse. Seetõttu püütakse haarata kinni igasugusest tööst, mis veidigi raha taskutesse toob ning tehakse raskeid otsuseid. USA-s on üheks trendiks muutunud 50–64-aastaste massiline tagasikolimine enda vanemate juurde.

 

Statistiliselt on alates 2005. aastast California osariigis tõusnud oma vanemate kodus elavate eakamate kodanike arv lausa 67,6%, mis teeb kokku umbes 194 000 inimest. Noorte puhul on numbrid teistsugused: 2006. aastast on tagasi vanematekoju kolinud 18–29-aastaste arv tõusnud 33%, kokku on selliseid noori 1,6 miljonit. Los Angelese California ülikoolis (UCLA) terviseteadlase Steven P. Wallace’i sõnul on selliste näitajate hüppelise tõusu taga majanduskriisile järgnenud majanduslikud raskused, mitte vajadus hoolitseda oma vanemate eest.

Olukord, kus pikalt töötud või mitmel madalapalgalisel töökohal rabelenud inimesed on sunnitud pensionile jäämise planeerimise asemel kolima tagasi enda vanemate juurde, mõjutab negatiivselt nende vaimset tervist ning isiklikke suhteid. Nende inimeste illusioon Ameerika unelmast on purunenud ning püsivalt vilets olukord tööturul ei sisesta neile lootust, et elu läheks paremaks. Paljudel tagasikolinutest on vaja hoolitseda ka oma laste eest, kuid olude sunnil ei suudeta seda teha. Selle asemel tuleb neil loota oma vanemate pensionisäästudele.

Kuna sellises eas inimesi vaadatakse tavaliselt kui perekonna ülalpidajaid, kes peaksid hoolitsema enda, oma laste ning vanemate eest, tekitab nende vanemate kulul elamine rohkelt pingeid perekonnaliikmete vahel ja toob kaasa depressiooni. Viimane kehtib eriti meeste kohta, keda on ajalooliselt võetud kui pere toitjaid ning kaitsjaid. Olukord on keeruline ka tagasikolijate vanemate jaoks, kelle tavaline elurütm keeratakse järsult peapeale. Paljud muretsevad, et enne, kui olukord paraneb, on nad oma säästud ära kulutanud ning ka nende tulevik muutub ebakindlaks.

Üheks probleemiallikaks sellise vanusegrupi puhul on raskus uue töökoha leidmisel. Detsembri lõpus oli USA-s rohkem kui aasta töötuna olnud üle 55-aastaseid umbes 617 000 inimest. See arv on suurenenud majanduskriisi-eelse ajaga võrreldes viis korda. Ameeriklaste muredele aitab kaasa ka levinud ületarbimise kultuur, mis tähendab, et paljud inimesed on sunnitud kolima tagasi oma vanemate juurde, kuna nad on oma säästud ära kulutanud või ei suuda enam ülal pidada kallist elamispinda.

 

Allikad: Los Angeles Times, Russia Today

Foto: salon.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt