USA senati liige: jõudsime eelarvemeetmes kokkuleppele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. oktoober 2013 kell 19:52Senati demokraatide liider Harry Reid teatas kolmapäeval, et on jõudnud senati vabariiklaste vähemuse juhi Mitch McConneliga kokkuleppele riigi võlalae tõstmises ja valitsuse osalise tööseisaku peatamises.

 

Reid nimetas kokkulepet ajalooliseks ja ütles, et see annaks kongressile lisaaega pikaajalisema lahenduse välja töötamiseks. “Meie riik jõudis peaaegu katastroofi lävele,” sõnas ta.

Reidi sõnul võimaldab kokkulepe valitsuse töö jätkumist ajutise eelarvega 15. jaanuarini ja võlalimiidi pikendamist 7. veebruarini. “Nüüd on vabariiklastel aeg koonduda teiste tähtsate eesmärkide taha,” sõnas ta.

Vabariiklaste konservatiivse tiiva Teepartei liige Ted Cruz kinnitas, et tema eelarvekokkuleppe hääletust esindajatekojas takistada ei kavatse.

Senati plaani vastuvõtmiseks vabariiklaste enamusega esindajatekojas peab spiiker John Boehner selle olemasoleval kujul hääletusele panema ja demokraatide vähemus peab seda toetama. Samm on riskantne ja võib esindajatekoja juhtkonnale saatuslikuks saada, aga Boehner on nähtavasti selleks valmis, et kriisile lõpp teha ja vabariiklaste tõsiselt kahjustatud maine valijate silmis taastada.

USA presidendi Barack Obama administratsioon andis 30. septembril riigiasutustele korralduse peatada riigieelarve nurjunud vastuvõtmise tõttu 1. oktoobrist töö.  Seega pidid sajad tuhanded föderaaltöötajad palgata sundpuhkusele jääma, mis juhtus viimati rohkem kui 17 aastat tagasi.

Kahe eelmise USA valitsusasutuste töö seiskumise ajal, 1995. aasta novembris kuueks ning sama aasta detsembris ja 1996. aasta jaanuaris 21 päevaks, jäi sundpuhkusele umbes 800 000 föderaaltöötajat.

 

 

Allikad; BNS, BBC

Loe lisaks: Al Jazeera

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt