Obama ja vabariiklaste võlalaekohtumine lõppes tulemuseta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. oktoober 2013 kell 9:14USA presidendi Barack Obama ja vabariiklaste neljapäevane kohtumine Valges Majas ei toonud läbimurret valitsuse võlalae tõstmise ega uue riigieelarve osas, vahendab BNS. Ometigi oli mõlema poole arvates tegu väga kasuliku kohtumisega, vahendavad NBC ja CNN.

 

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker John Boehner oli eelnevalt teinud ettepaneku tõsta võlalage ajutiselt kuue nädala võrra ja alustada viivitamatult läbirääkimisi valitsuse tööseisaku lõpetamiseks.

Kui kongress valitsuse 16,7 triljoni dollari suurust võlalimiiti 17. oktoobriks ei kergita, saab riigikassas raha otsa. President on hoiatanud, et see toob kaasa riigi võimetuse oma arveid maksta ja on veelgi hullem kui praegune tööseisak.

Vabariiklaste käes olev esindajatekoda ja demokraatide enamusega senat ei suutnud uueks rahandusaastaks eelarves üksmeelele jõuda, mistõttu pidid valitsusasutused 1. oktoobril osaliselt oma töö peatama. Vägikaikavedu Washingtonis püsis seejärel patiseisus, enne kui vabariiklased neljapäeval oma ettepaneku tegid.

Obama ja veel 20 vabariiklast arutasid uut ettepanekut Valges Majas umbes poolteist tundi. Valge Maja teatel on Obama valmis ajutist, ehkki ilma lisatingimusteta kokkulepet allkirjastama. Samuti nõuab riigipea vabariiklastelt ajutist eelarvet, mis lubaks sadadel tuhandetel valitsusametnikel töökohale naasta.

Maailma rahandusjuhid kannustasid neljapäeval Ühendriike eelarves ja võlalae tõstmises kokku leppima. Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi sõnul põhjustaks USA maksejõuetus “tõsist kahju” Ühendriikide ja maailma majandusele.

CNN/ORC esmaspäeval korraldatud küsitlus näitas, et ameeriklased süüdistavad tööseisakus võrdselt kõiki osapooli, kuigi vabariiklased said teistest veidi rohkem miinushääli.

 

Allikad: BNS, Washington Post, NBC, CNN

Pilt: sfu.ca

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt