USA võlalaevaidlus on endiselt lahenduseta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. oktoober 2013 kell 10:15



USA kongressi esindajatekoda ei jõudnud teisipäeval võlalae seaduseelnõu hääletamiseni, sest vabariiklased ei suutnud koguda sellele piisavalt toetust, mis tähendab, et otsuste tegemine lükati kolmapäevale ehk viimasele hetkele. Kui lõhenenud kongress valitsuse 16,7 triljoni dollari suurust võlalimiiti 17. oktoobriks ei kergita, saab riigikassas raha otsa. Keegi ei oska aga kirjeldada, mida see täpselt endaga kaasa tooks. Turud siiani USA patiseisule tugevalt reageerinud ei ole, sest loodetakse, et võlakriis saab lõpu, kuid rahvusvaheline reitinguagentuur Fitch hoiatas eile Ühendriike juba võimaliku reitingulangetuse eest.

 

Valge Maja lükkas teisipäeval tagasi esindajakoja vabariiklastest juhtide uue plaani USA katastroofilise maksejõuetuse vältimiseks, nimetades seda väljapressimiseks. Valge Maja pressiesindaja Amy Brundage’i sõnul kujutas ettepanek endast parteilist katset olla meele järele väikesele rühmale Teepartei vabariiklastele, kes just valitsusseisakus süüdi on.

Esindajatekojas enamuses olevad vabariiklased kavatsesid üritada seal läbi suruda omaenda eelarveplaani, mis oleks lubanud föderaalvalitsusel täies mahus tööd jätkata ja võlalimiiti tõsta.

Vabariiklaste kavandatud eelnõu oli sarnane senati eelnõuga, mis nägi ette valitsuse rahastamise 15. jaanuarini ja võlalae tõstmise 7. veebruarini, kuid selles on muu hulgas säte, mis lükkab kahe aasta võrra edasi meditsiiniseadmete maksustamise, mille eesmärk on aidata rahastada tervishoiureformi.

USA rahandusminister Jacob Lew ütles Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juhtivale poliitikakomiteele, et Washington mõistab ohtu oma mainele maailmamajanduse tugitalana. Maailmapanga president Jim Yong Kim hoiatas nädalavahetusel, et Ühendriikide võlalimiidi tõstmata jätmisel oleksid rängad tagajärjed. Kimi sõnul toob USA  võlalae tõstmata jätmine maailmamajandusele kaasa kõrgemad intressimäärad, väheneva usalduse ja aeglasema kasvu.

Fitch Ratings teavitas USA rahandusministeeriumi, et Ühendriikide AAA reiting on vastasseisu tõttu võetud vaatluse alla ja ühtlasi muutis selle väljavaate negatiivseks.

 

 

 

Allikad: BNS, The Guardian

Foto: whithehouse.gov

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt