Video: unikaalsed kaadrid Berliinist pärast sõda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. mai 2015 kell 19:05berliinTeine maailmasõda lõppes Euroopas 1945. aasta 8. mail Saksamaa tingimusteta allaandmisega. Sõda ennast ja selle järgset aega on palju jäädvustatud nii filmidele kui ka fotodele ning tänaseni ilmub välja üha uut materjali inimkonna kõige ohvriterohkema sõjalise konflikti kohta. Tänu Konstantin von zur Muehleni asutatud erafilmiarhiivile Chronos Media saame näha ka uut videot Berliinist 1945. aasta juulis, mil kodanikud üritasid jätkata oma igapäevaelu keset tohutuid purustusi ja kaotusi.

 

Umbes kaks kuud pärast Berliini vallutamist tehtud videos näeme, kuidas hoolimata ulatuslikest purustustest püütakse oma eluga edasi minna. Inimesed on asunud koristama tohutuid rusuhunnikuid ning proovivad leppida Berliini uute mõjusfääride eripäradega. Nii näiteks on Nõukogude sektorisse püstitatud monument Stalinile ning paigaldatud venekeelsed tänavasildid. Filmiklipis on näha ka kiiresti töökorda saadud elektritramme ning arvukalt sõdureid. Linna korrastamises löövad kaasa nii naised kui ka lapsed ning kaadrisse on jäänud ka ilmselt sõjas sandistatud mehi. See kõik sunnib taas küsima: kelle heaks sõdu peetakse ning kes tegelikult maksavad kallist hinda selle tagajärgede eest?

Videos on näha ka paljude kuulsate ehitiste nagu näiteks Brandenburgi värava ja Riigipäevahoone varemeid. Klipi lõpus näeb õhust filmitud kaadreid, mis näitavad purustuste ulatust alates Brandenburgi väravast mööda Unter den Lindeni alleed.

Ajaloohuvilised saavad Chronos Media Youtube’i kanalite vahendusel vaadata veel videosid nii Berliini kui ka II maailmasõja kohta.

 

Allikad: Chronos Media, Russia TodayKonstantin von zur Mühlen Vimeo

Foto: Ekraanikuva 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt