Wikipedia asutaja: tegemist pole enam neutraalse entsüklopeediaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. veebruar 2021 kell 11:03Wikipedia kaasasutaja Larry Sanger väidab, et paljud veebientsüklopeedia lehed tegelevad vasakpoolsuse propageerimisega ja entsüklopeedia on kaotanud neutraalsuse, vahendab ERR.

 

“Wikipedia kindel pühendumine neutraalsusele on juba ammu möödas. Ideoloogiline ja religioosne kallutatus on tõeline ja murettekitav. Samuti paljud käsitlevad seda jätkuvalt erapooletu teatmetööna,” ütles Sanger.

“Wikipedia artikkel Donald Trumpi kohta on halastamatult negatiivne, kuid Barack Obamat käsitlevas artiklis ei mainita täielikult paljusid tuntud skandaale,” tõi Sanger ühe näite.

Kommunismi ajalugu uurinud majandusprofessor Bryan Caplan leiab, et sotsialismi ja kommunismiga seotud Wikipedia lehed sisaldavad teravaid näiteid veebipõhise entsüklopeedia kallutatusest. “Suurte massimõrvade, orjatöö ja inimeste põhjustatud näljahädade väljajätmine on hooletu ja sügavalt eksitav,” ütles ta.

Wikipedia toimetaja Jonathan Weissi sõnul saavutab entsüklopeedia tasakaalu ainult siis, kui sellega liitub rohkem mittevasakpoolseid toimetajaid. “Wikipedia kallutatus kajastab mõnevõrra akadeemiliste ringkondade ja ajakirjanduse kallutatust. Lihtsam on leida pigem avatud marksist kui paremtsentristlik konservatiiv,” ütles Weiss.

“Teoreetiliselt on Wikipedia veel päästetav. Ma ei anna veel alla,” lisas Weiss.

Ka Telegrami toimetusel on kogemusi Vikipeedia kallutatusega – kui meie või meiega seotud lehtedel (Ulmefilm, Telegram, Nokuonu koomiks jne) on olnud valefakte, siis neid muuta on olnud suhteliselt võimatu. Samuti on huvitav, et veel ca 10 aastat tagasi oli seal erinevate nähtuste kohta ka teistsugust infot (nt 9/11), ent aasta aastalt on selliseid artikleid Wikipediast kustutatud.

 

Loe pikemalt: ERR, lingitud artiklid

Foto: Wikipedia

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt