Kosmonautikapäev: kosmose koloniseerimine, maaväline elu ja eksoplaneedid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. aprill 2014 kell 12:54Sel laupäeval, 12. aprillil kell 12 toimub Rahvusraamatukogu suures saalis tasuta Kosmonautikapäev, kus kuuleb silmaringi avardavaid kosmilisi kõnesid kodumaistelt kosmosevisionääridelt nagu Mart Noorma, Ene Ergma, Mikk Sarv ja Mihkel Kama.

 

Kosmose koloniseerimise võimalustest ning sellest, milline võiks olla Eesti roll planeetidevahelistes lendudes, kõneleb meie esimese satelliidi ESTCube-1 projektijuht Mart Noorma. Eesti kosmilisest tulevikust pajatab Ene Ergma.

Rahvaluuleteadlane Mikk Sarv vaatab kosmonautikapäevale läbi kultuuriloolase vaatevinkli ning jutustab eestlastest kui täherahvast. Amsterdami ülikoolist tuleb kodumaale kõnelema andekas astrofüüsik Mihkel Kama, kes räägib eksoplaneetidest ning maavälise elu võimalikkusest. Sündmuse avab noor astronoomiahuviline Mari-Liis Aru, kes arutleb kosmonautikapäeva tähenduse ja tähtsuse teemal.

Muusikalise poole eest kannavad hoolt Laura ning Heldur Harry Põlda ja Tallinna Muusikakeskkooli noored muusikud projektiga “Rockime ilmaruumi”, seda kõike seob luulega Marion. Universumi ilu ja imelisust demonstreerib Rahvusraamatukogu seintel Eesti esimese kosmonaudikandidaadi ja harrastusastronoomi Raivo Heina astrofotode näitus. Sündmust salvestab Raadio 2 saade “Hallo, Kosmos!”.

“12. aprillil 1961. aastal lendas kosmosesse esimene inimene Juri Gagarin – see on murranguline ja märgiline päev kogu inimkonnale – meist said kosmilised olendid. Nüüd, 53 aastat hiljem oleme me kosmosesse lennutanud Eesti esimese satelliidi ning planeeritakse inimkonna esimest sammu Marsile. Kogu perele mõeldud kosmonautikapäev laiendab silmaringi ja lahutab meelt, tähistades meie laiemat mõõdet, kosmilisi visioone ja astronoomilisi unistusi põnevate mõtete ja tähtede lauludega,” nendivad korraldajad.

 

Allikad ja lisainfo: Alkeemia, Ahhaa keskus, Kosmonautikapäeva Facebook

Kuula saadet “Hallo, Kosmos!” Mart Noormaga ja Ene Ergmaga ning Mikk Sarvega.

Foto: NASA / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt