Modernne Müstikakool: kas järjekordne sekt või valgustöötajate kogukond?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. september 2022 kell 15:36Foto: itto.org

“Aeg-ajalt kuuleme me ikka ja jälle seda küsimust: kas Müstikakool on mingisugune sekt? Mitmetel religioossetel ja vaimsetel organisatsioonidel on nende kirjeldamiseks see silt küljes. Kuid alati pole see nii lihtne,” kirjutab Modernse Müstikakooli Kanada haru asepresident, Christina Lozano.

 

Sõna sekt on hakanud tähendama midagi negatiivset ja hävitavat sest Põhja-Ameerika lähiajaloos on olnud tõepoolest mõned kohutavad ja laastavad teod, mille viisid läbi äärmuslike usurühmituste juhid.

Modernne Müstikakool seevastu ei ole sekt, vaid on kool inimestele, kes soovivad õppida tundma iseennast ja oma jumalikku olemust. See kool pakub tutvumiseks iidsete metafüüsikaliste ja vaimsete õpetuste teekonna, mille missiooniks on luua maailmarahu üksikisiku väe võimendamise kaudu.

 

Vaatame korra, mida üldse tähendab sõne sekt (Vikipeedia):

Sekt ehk usulahk (ladina sõnast secta) on usuline rühmitus, mis vastandab end kõigile teistele (nn “maailmale”) ja allub rangele ainujuhtimisele (juhikultus). Sekt võib üheaegselt tähistada lihtsustatud usulist, filosoofilist või poliitilist ideoloogiat, kui ka seda ideoloogiat järgivat inimeste ühendust. Eesti keeles kasutatakse sõna peamiselt rangelt juhitud inimeste rühma kohta.

Sekt võib olla mõnest suuremast ja vanemast usundist lahku löönud. Sekti õpetuses ja rituaalides on palju ühist usundiga, millest ta lahku lõi, kuid teatud õpetusepunktides on erinevusi. Sektide eraldumine usundite küljest on olnud aegade vältel tavaline nähtus.

 

Sektiks kutsutakse tihti ka usulahku, kus käib mingi kindla persooni, filosoofia, tegevuse või näiteks raha kummardamine.

Müstikakooli on aeg-ajalt ikka ka sektiks kutsutud, seda seetõttu, et me paistame väljapoole välja justkui väike grupp inimesi, kellel on mingisugused religioossed uskumused ja praktikad, mida teised peavad kummaliseks. Ja et meil on mingisugune kontroll oma liikmete üle. Organisatsioonidel, mis on saanud päris sekti staatuse, on omadused, millised Müstikakoolil puuduvad. Vaatame ja võrdleme korra lähemalt, millised on need just sektile omased omadused.

 

SEKTi omadused: Meelekontroll, ajupesu, mõttereformid, vastuseis kriitilisele mõtlemisele. Sektil on justnimelt motivatsioon oma liikmeid ajupesta ja hoida nende meeli kontrolli all, sest muidu sekt ei toimiks.

Müstikakooli omadused:

Müstikakoolis me julgustame ja aitame inimesi rohkem oma enda meelt ise kontrollima – me ei ütle sulle, mida ja kuidas mõelda! Mindfullnessi tehnikad nagu meditatsioon, on väga populaarsed ja olulised. Isiklik kasu, õppides läbi mediteerimise oma meelt kontrollima on väga suur. Maailm on väga stressirohke ja kaootiline paik ning on väga lihtne sattuda negatiivsete mõtete virr-varri – see on reaalne inimkonna suur probleem. Lakkamatu ebarealistlikke ühiskonna ootuste ja standardite järgi elamine võib inimese hulluks ajada, kuigi tegelikult otsime me kõik õnnelikkust. 

Negatiivsete kavatsustega sekt manipuleerib inimestega, kes võivad olla stressis või näiteks otsivad parasjagu midagi oma elus. Neid pannakse uskuma sekti enda doktriini ja filosoofiat kuni subjektid kaotavad võime ise mõelda, oma individuaalsuse ja iseseisvuse.

Müstikakoolis me soovime ja taotleme, et eelkõige tunneksid sa iseennast! Me pakume tööriistu ja teadmisi, mis aitavad otsijal eristada sümfooniat mürast. See ei tähenda seda, et me ütleme, mida ja kuidas mõelda vaid me aitame sul eemaldada kiht kihi haaval mõtteid ja mõttemustreid, mida teised on sulle öelnud, selleks, et aidata sul tõeliselt iseenda eest mõelda, tegutseda ja elada kooskõlas oma enda elu eesmärkidega.

Sektid ka taunivad liikmetel tutvuda väliste lugemismaterjalidega. Meil on aga väga pikk soovitatud iidsete müstikaõpetuste raamatute nimekiri, mille erinevad autorid ja kirjastajad julgustavad lugejat just rohkem teadmisi hankida, erinevate kontseptsioonidega tutvuda, et endas arendada kriitilist mõtlemist ja individuaalset hindamise võimet.

 

Sektid: Liider on jumala-taoline liider, kes otsib ja tihti ka nõuab ebasobivat lojaalsust.

Müstikakooli liidrid ei positsioneeri ennast eksimatuteks või täiuslikeks inimesteks. Nad on tõepoolest tavalised inimesed, kes on käinud seda vaimset müstikatraditsioonide teekonda ning nagu paljudes vaimsetes traditsioonides, saanud ka teatud tiitlid ja autoriteedi. Nad on emad, isad, pojad ja tütred, onud ja tädid, arstid, juristid, teadlased, väikeettevõtjad, tantsijad, lauljad, terapeudid – erinevad inimesed erinevate taustadega ja elukogemustega. Iga õpetaja, instruktor või liider müstikakooli traditsioonis aktsepteerib seda, et me ei ole paremad kui keegi teine, kes seda teekonda alustab, lihtsalt mõni on alustanud teekonda varem kui teised. Nagu treener, kes treenib nooremaid ja uuemaid atleete, teadmised ja tugi antakse edasi nooremale põlvkonnale. Kui õpilane läheb meistrist mööda, on meister oma tööd õigesti teinud! See kõik on täiesti vastupidine guru-mentaliteedile. Me ei soovi, et õpilane või initsieeritu annaks oma väe üle õpetajale – õpetaja soovib võimendada ja avada just õpilase enda väge.

Müstikakoolis on meil palju erinevaid valdkondi, kus on inimestele võimalused pidevaks kasvamiseks ja arenguks. Kolm konkreetset isikud, kelle esoteeriline staatus on Ipsissimus, moodustavad Kolmese Ordu. Nende nimed on Gudni Gudnason, Dave Lanyon ja Hideto Nakagome. Kolmene Ordu toimib liini hoidjana ja see liin on väga oluline faktor selles, mida ja kuidas me teeme.

Liin ei pane ühte inimest kõrgemaks teisest vaid pigem julgustab kõiki liikuma sama autoriteedi poole ja töötama iseenda arengu ja evolutsiooni nimel. Kõigil on võimalus kasvada, muutuda ja liikuda uutesse arengukohtadesse läbi treeningute ja sertifitseerimisprotsesside (vaata meie sertifitseeritud tervendajaid, õpetajaid ja giide). Me korraldame maakera lääne poolel kuus tervendajate akadeemiat iga aasta, kust koorub välja sadu uusi Elu aktivatsiooni sessiooni tegijaid uute tööriistadega selleks, et teenida ja toetada teisi oma kohalikes kogukondades.

 

Sektid: Sõpradest ja perekonnast eraldumine

Müstikakool: Suhted on keerulised ja kahtlemata väga muutlikud asjad kuid üks väga paljudest müstikakooli osalejate tõdemustest on olnud läbi aegade see, et suhted nende sõprade ja perekondadega on paranenud. Sinna alla kuulub ka nende vaimse töö tulemusena parem selgus ja piirid. Nad tervendavad oma emotsionaalsed haavad, saavad rohkem väge ja ei projitseeri enam oma asju teiste peale. Sellise personaalse arengu tulemuseks on rohkem täiuslikum ja terviklikum isiksus, kes kogeb iseenda rahulolu ning kiirgab seda ka ennast ümbritsevatesse suhetesse.

Modernsest Müstikakoolist saab ka paljude perekonna ja sõprade võrgustik. Inimesed, kes enne tundsid ennast ühiskonna või teiste religioonide poolt välja tõugatuna oma sügavamate vaimsete otsingute tõttu, on leidnud sarnaste väärtuste ja uskumustega kogukonna.

Ohtlikes sektides, mis üritavad näiteks meelekontrolli, on kalduvus isoleerida üksikisikud nende peredest. Minnes isegi nii kaugele, et värvates inimesi, kes on halvad või ebatervislikus olukorras, et tekitada kunstlik kogukonna tunne sektis. Müstikakoolis toetame me pereelu, meil on väga palju peresid ja paare, kes osalevad koos üritustel. Samuti on ka organisatsiooni liidrid kõik pereinimesed, kes austavad perekondlikku sidet ja rõõmu, mida see inimestele toob.

 

SEKTid: unerežiimide, söömise ja elukorralduse kontroll.

Müstikakool: Igaüks magab oma enda voodis (või nende enda valitud hotellis). Kõikides meie seminarides ja töötubades on ohtralt lõuna- ja snäkipause.

Konkreetsete magamisaegade ja söömistega seotud piirangud on väga suured sekti tunnusmärgid. Selliseid piiranguid ei eksisteeri ega saa kunagi eksisteerima Modernses Müstikakoolis. Mis viib meid kohe ka järgmise punktini.

 

SEKTID: Tulge ja ärge kunagi lahkuge!

Müstikakool: Tulge – ja palun minge! Palun minge tagasi koju. Palun minge tagasi oma perede juurde, oma linnadesse, kogukondadesse ja jagage seda, mida te olete õppinud. Palun võtke need imelised tööriistad, mis on teid teie elus aidanud ja elage imelist elu. Tehke imelisi asju seal väljaspool. Ja kui sa tuled tagasi edasiseks treeninguks ja kogemuseks, siis me ootame väga sind tagasi ja oleme põnevusega valmis jagama sinuga järgmisi samme ja edasiminekut.

Kui keegi nimetab Müstikakooli sektiks, võib sellel olla mitmeid põhjuseid: Nad võivad olla pahased meie peale sest nad tulid ja ei saanud seda, mida ootasid. Nad võivad olla meie konkurendid – vaimne või enesearengu organisatsioon, kellel on erinev arvamus ja metoodika. Neil võivad olla probleemid vaimsuse ja usuga, olles saanud osa mingisuguse negatiivsest kogemusest nende eelnevas religioosses teekonnas. Nad võivad oma isiklikke traumasid või hirme projetseerida. Nad võivad olla lihtsalt vähe haritud ja võib olla valearusaam sektist (viimane on tavaliselt kõige levinum põhjus).

Sildistades kas Modernset Müstikakooli või teisi vaimseid organisatsioone sektideks ilma sügavama analüüsi ja hinnanguta ei ole mitte ainult vale vaid ka taktitundetu nende suhtes, kes on langenud tõeliselt vägivaldsete ja kuritahtlikke sektide ohvriks.

Kui keegi viskab lihtsalt sekti sildi Müstikakooli poole, siis on see püüdlus meid dehumaniseerida ja nõrgestada. Kutsudes meid sektiks, tekitab see koheselt hirmu ja probleeme, arvestamata inimesi, kes on kogu Müstikakooli loonud. Inimesed peredega, emad, isad, lapsed, vennad, õed. Inimesed, kes tõesti soovivad maailmas positiivseid muutusi ellu viia. 

Me oleme leidnud Müstikakooli liini õpetustes lootuse, tervenemise ja rahu ning me jagame seda kõigiga. Sest me usume, et ka sina saad selle kõige leida.

 

Tõlkis ja toimetas Asse Sauga / Müstikakool.ee

Modernse Müstikakooli Eesti juht

 

Allikas: Modern Mystery School

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt