Soome kuumad uudised 1.–14. aprill

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. aprill 2013 kell 13:10soome

Ka Soomes kolib presidendi vastuvõtt

Soome Vabariigi Presidendi Iseseisvuspäeva vastuvõtt 6. detsembril toimub tänavu Helsingi ja presidendipalee asemel hoopis… Tamperes Tampere Majas, ja seda mõistagi Tamperega alati konkureeriva Turu suureks meelehärmiks.

Võiks ju arvata, et ka Soomes hakkab iseseisvuse tähistamine Eestile sarnaselt mööda maad ringi rändama, kuid nii see siiski ei ole ja Tamperesse kolimise põhjus on hoopis proosalisem – presidendipalee on remondis.

Presidendi taustajõud põhjendasid Tampere valikut heade transpordiühendustega üle kogu Soome ja riigi keskel paiknemine lubab seekord kutsuda tavapärasest rohkem maakondade esindajaid. Link 1, link 2.

 
Soomes jätkub tubakatoodete peitmine

Järgmise sammuna tubakatoodete peitmise protsessis võetakse tõenäoliselt ette Soomes müügil olevate tubakatoodete pakendi peal hoiatustele mõeldud pinna suurendamine 75%-le, lõpetatakse bränditunnuste märkimine pakendil ning mentoolisigaretid keelatakse üldse ära. Link.

 

Probleemset õpilast korrale kutsunud õpetaja vallandati

Helsingis Alppila koolis toimunud vahejuhtumis tõukas õpetaja probleemset õpilast viimase korralekutsumiseks, mille tulemusena Helsingi LV Haridusamet vallandas mainitud õpetaja, kuna tegemist olevat nende arvates erakordse ja põhjendamatu liialdusega õpetaja poolt.

Juhtum vallandas meedias nii üldise meelepahakampaania õpetaja toetuseks kui ka keskustelu, et kuidas siis üldse õpetajad koolis mingit korda saavad tagada, sest selliseid juhtumeid toimuvat päevast päeva paljudes Soome koolides.

Ka õpetaja ise on lubanud asuda oma mainet ja töökohta kohtu kaudu taastama. Link 1, link 2, link 3.

 
Soomes tunneb iga viies laps ja noor üksindust

Kui üldiselt peetakse üksindust heaoluühiskonnas täiskasvanute ja kindlasti kõige rohkem vanurite probleemiks, siis Soomes on selgunud, et ka lastest ja noortest tunneb seal iga viies üksindust või tõrjutust, mida uurijad nimetavad sotsiaalseks valuks. Ja mainitud lastest ja noortest pooltel kestab selline seisund aastaid. Link.

 

Himaneni imetabane tulevikuraport

Juba mõnda aega Soomes kõneaineks olnud filosoof Pekka Himaneni tulevikuraport, mis olevat 700 000 euro eest temalt peaministri soovil otse tellitud, küttis taas tundeid – sedapuhku saabus Soome praegu USA-s elav ja tegutsev filosoof ise, öeldes muu hulgas sõna sekka ka Soome meedias.

Kuigi filosoof alustas kohe väitega, et tal ei ole midagi salata, ütles ta töö tellimise kohta vaid seda, et sellest peaks rääkima töö tellija, mitte tema kui töö teostaja. Filosoof kurtis, et kahjuks on nüüd kogu tähelepanu raporti ja tuleviku asemel hoopis protsessile pööratud, kuigi viimane polevat ju nii väga oluline. Pressikonverentsil täiendas ja parandas filosoofi vastuseid ka riigikantselei kommunikatsioonijuht, mis on erakordne.

Meedia on seda raportit nimetanud segaseks, luuleliseks ja keerutavalt „ümaraks“. Link 1, link 2, link 3.

 

 

Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.