Soome kuumad uudised 18.–31. märts

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. aprill 2013 kell 12:32soome

Soome jäähokimeistrivõistlustel kõik medalid pealinnast välja

Tänavustel Soome jäähokimeistrivõistlustel on harukordse sündmusena poolfinaalpaaridest välja jäänud pealinna klubid. Finaalikohtade pärast lähevad kokku Rauma Lukko – Tampere Tappara ja Jyväskylä JYP – Pori Ässät. Kui Tappara, JYP ja Ässät on oma poolfinaalikohad põhihooaja alusel välja teeninud, olles vastavalt teine, kolmas ja neljas, siis põhihooaja kümnes Lukko lõi mängust välja liidrid ehk Jokerit. Link.

 

Soomes võrreldi 2003. ja 2013. aasta hindu

Kümme aastat tagasi oli euro Soomes veel uus raha ja majanduses paistis ees selge kasvuperiood. Kuidas on kümmekonna aastaga hinnad arenenud, selgitas välja Tilastokeskus, kõrvutades 2003. ja 2013. aasta veebruari hindu. Isegi võttes arvesse vastava perioodi inflatsiooni (19%), on paljud kaubad muutunud oluliselt kallimaks.

Tipp-5 kallinenud asjadest on nõudepesumasina pesuvahend (hinnamuutus +200%), kütteõli (+148%), kanamunad (+101%), kartul (+96%) ja elekter (+88%).

Tipp-5 odavnenud asjadest on aga korterilaenu intress (–65%), tarbimislaenude intressid (–42%), jääsalat (–39%), lillkapsas (–24%) ja kurk (–14%). Link.

 

Pensionäre kutsutakse tagasi tööle

Soomes on töölkäivate pensioniealiste arv pidevalt kasvanud: näiteks 2011. aastal oli pensioniealiste hulgas töölkäijate osakaal 8%. Ühe edasise kasvu motivaatoriks pakutakse välja, et kui praegu pensioniealisena töötatud pensionilisa indeks aastatulude osas on 1,5% kuni 68. eluaastani, siis see võiks olla lähemal praegusele nn superlisaindeksile, mis on 4,5% ja mida saab üle 63 aasta vanuselt tööl käimist jätkates.

Töötasust suuremaks motivaatoriks peetakse aga töölkäimisega kaasnevaid sotsiaalseid aspekte. Link.

Madalam haridus = vähem lapsi?

Soomes on selgunud, et võrreldes 2004. ja 2012. aasta vastavaid näitajaid, ilmneb selgelt madalama haridusega (eriti meessoost) elanike kasvav soovimatus lapsi saada, kuna seda peetakse kas hirmutavaks või frustreerivaks. Samas on teadlikult lasteta jäänute teine tippsegment kõrgelt haritud naised. Link.

 

Šampanjalaat avab kevadise mullijoogihooaja

Kultuuritehas Korjaamo (Töölönkatu 51) šampanjalaat avab 19.–20. aprillil Helsingis kevadise mullijoogihooaja. Link.

 

Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt