Uudiseid Soomest: milliseid elukutseid ähvardab kadumine?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. jaanuar 2014 kell 13:20Soomes ennustati taas elukutsete jätkusuutlikkust

Soomes avaldati taas prognoos, millised elukutsed on tulevikus eluvõimelised ja milliseid ähvardab kadumine. Lähema 10–20 aasta mastaabis võeti vaatluse alla umbes 400 elukutset ja andi protsentuaalne hinnang nende kadumise tõenäosusele.

Kõige suurema tõenäosusega kaduvate elukutsete (nende hulgas näiteks telefonimüüjad ja raamatupidajad) tippviie vastav indeks on 98–99% ja kõige väiksema tõenäosusega kaduvate elukutsete (nende hulgas näiteks sotsiaalhooldajad, erinevad terapeudid, hotellijuhid) esimese viie (kohad 387–391) indeks on 0,4–0,7%.

Allikas: Yle

 

Roolijoodikute arv Soomes langemas

Soomes on viimastel aastatel täheldatud selget trendi, et roolijoodikute arv on langemas. Kuvades arengut aastast 2007 edasi, on igal aastal alkoholitunnustega roolis vahelejäänute arv langenud 1000 inimese võtta ja 2013. aastal jõuti ümardatult 18 000 vahelevõetud roolijoodikuni. Samal ajal hakkas aga politsei eelmisel aastal selle teemaga aktiivsemalt tegelema.

Allikas: Helsinki Times

 

Alkosõda kogub Soomes tuure ka kodurindel

Lisaks Eesti suunast tulevate alkoholivoogude piiramise plaanidele on Soomes saamas hoogu juurde ka alkoholitemaatika käsitlemine siseturu plaanis. Rahva tervise pärast muretsejad väidavad, et alkohol – eriti õlu – on liiga odav ja kättesaadav.

Riik ongi võtnud seisukoha, et alkoholi hinda tuleb maksustamise kaudu tõsta ning alkoholi kättesaadavust ja reklaamigi uuesti piirama hakata. Alkoholitootjad ja -müüjad väidavad, et riigis toimuv alkoholiarutelu on vaid kaevikutes toimuv kaitsesõda ehk tegelike probleemide tegelike lahendustega ei oldagi valmis midagi ette võtma ning nii alkoholi hinna tõstmise kui ka kättesaadavuse piiramisega kaasneb muu hulgas negatiivne mõju selle majandusharu tööhõivele.

Allikad: HS1, HS2, HS3

 

“Tundmatu sõdur“ tehti taas ooperiks

Väinö Linna kultusteos “Tundmatu sõdur“ on saanud uue formaadi ehk lisaks raamatule, filmidele ja teatrilavastustele on see nüüd ka ooperilaval. Tõsi, ooperiversioone leiab ka paar varasemat: 1960-ndatest ja 1990-ndatest, kuid Oulu Linnateatri värske lavastus kasutab tänapäevast lavakeelt, kus algupärase ooperimuusika taustal esitatakse üsna verine ja vägivaldne nägemus teoses kirjeldatust.

Allikas: HS

 

Foto: YLE Etelä-Karjala

 

Toimetas Ain Hinsberg *

*Igal esmaspäeval teeb möödunud nädalal meie naabreid (Läti, Leedu, Soome, Venemaa, Rootsi) enim kõnetanud uudistest kokkuvõtte turismi-teadjamehest läänemereruumi-poliit, EHTE (Eesti Hotelli- ja Turismikõrgkooli) arendus- ja uuringute osakonna juhataja ning õppejõud Ain Hinsberg.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt