Kosmonautikapäev toob pühapäeval Teletorni maavälised mõtted

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. aprill 2015 kell 12:41TV-Tower-1

Foto: hansaguides.ee

Sel pühapäeval, 12. aprillil kell 12 tähistatakse rahvusvahelist Kosmonautikapäeva Tallinna Teletornis, kus kosmiliste kõnedega esinevad Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan Mart Noorma, ufoloog Igor Volke, Tartu Ülikooli füüsikatudeng ja astronoomiahuviline Mari-Liis Aru ning Tartu Ülikooli folkloristika doktorant Kristel Kivari, sündmust salvestab Raadio 2 saade “Hallo, Kosmos!”.

 

“Tähistame pühapäeval seda, et 54 aastat tagasi, 12. aprillil 1961 lendas maailmaruumi esimene inimene Juri Gagarin – inimesest sai kosmiline olend juba järgmisel tasandil. Kuhu ja kuidas edasi, inimkonnana siin kosmosejaamal Maa, sellest pühapäeval räägimegi – nii teadus-tehnoloogilises kui ka filosoofilises ja ehk ka veidi ulmelises võtmes, sest tänane ulme on homne argipäev ja pühapäeval Teletornis piilumegi korraks homsesse,” ütles sündmuse korraldaja ja Raadio 2 menusaate “Hallo, Kosmos!” autor Ingrid Peek Telegramile.

Teadur Mart Noorma sõnul võime tänavu kosmonautikapäeva eriti rõõmsalt tähistada, sest kauaoodatud liitumine Euroopa kosmoseagentuuriga on juba nii lähedal. “Meie ees on avanemas väga põnevad võimalused, et anda oma panus inimkonna kosmoseavastustesse,” nentis Noorma, kes aitas meie esimese kosmoselaeva ESTCube-1 abil teha Eestist kosmoseriigi. Tema ettekande teemaks on intrigeeriv tulevikuvisioon “Kas eestlased peaksid aitama Euroopa kosmoseagentuuril ehitada kosmoselaeva Jupiterile lendamiseks?”.

Kosmonautikapäeva traditsiooni taastähistamise ellukutsuja Igor Volke, kes on taevalaotuses toimuvaid arenguid jälginud juba üle nelja dekaadi, esineb Kosmonautikapäeval põneva ettekandega “Reaaalne ja fantastiline kosmoloogia, maine ja maaväline kosmonautika”. Tartu Ülikooli füüsikatudeng ja Tõravere Observatiooriumis praktikal olev astronoomiahuviline Mari-Liis Aru teeb oma ettekandes “Aasta Kosmoses” värvika ülevaate erilisest ja märkimisväärsest kosmilistes arengutes. Tartu Ülikooli folkloristika doktorant Kristel Kivari aga jagab kuulajatega inspireerivaid ja intrigeerivaid mõtteid teemal “Filosoofiline ja teaduslik kosmism. Inspireerivad Vladimir Vernadski ja Konstantin Tsiolkovski” .

Muusikaaasta kosmilisi helisi pakub Kosmonatikapäeva külalistele helilooja Sven Lõhmus, etteastega “Sõna ja heli” köidavad publikut Marion ja Pille ning visuaalset kosmilist naudingut pakuvad külalistele astrofotograaf Raivo Heina imekaunid vaated Universumist. Tallinna Teletorni antennid suunavad end pühapäeval korra ka lõuna poole, et läbi videosilla tervitada Tartu teaduskeskuses Ahhaa toimuvat Kosmonautikapäeva, kus on teemaks “Kolime kosmosesse!” ja sõna saavad Kalju Eerme, Mikk Sarv, Eva-Stina Kerner, Mihkel Pajusalu, Pauls Irbins ja Priit Kull.

Ajakava:
12.00 – kogunemine, sündmust salvestava saate “Hallo, Kosmos!” tervitus
12.15 – 13.00 – Igor Volke “Reaaalne ja fantastiline kosmoloogia, maine ja maaväline kosmonautika”
13.00 – 13.45 – Mart Noorma “Kas eestlased peaksid aitama Euroopa kosmoseagentuuril ehitada kosmoselaeva Jupiterile lendamiseks?”
13.45 – 14.30 – Mari-Liis Aru “Aasta Kosmoses”
14.30 – 15.15 – Kristel Kivari “Filosoofiline ja teaduslik kosmism. Inspireerivad Vladimir Vernadski ja Konstantin Tsiolkovski”

Kosmonautikapäev toimub Teletorni 2. korruse kinosaalis ja on kõigile tasuta, hilisem tornipääs on osalejatele soodushinnaga 5 eurot.

 

Vaata ka: Kosmonautikapäev facebookis

Foto: hansaguides.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt