Antarktika jää all on leitud elu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. veebruar 2013 kell 9:59antarctica

Miljoneid aastaid on Whillansi järv olnud välismaailma poolt eraldatud sadade meetrite sügavusel Antarktika suurima Rossi liustiku all. Selle aasta 28. jaanuaril aga jõudis teadlaste meeskond Montana ülikooli glatsioloogi John Priscu juhtimise all liustikku tunneli puurimisel selle jääaluse järveni ning avastas, et selles veidras järves esineb eluvorme.

 

Whillansi järves, nagu paljudes teistes liustikualustes järvedes ja jõges arvatakse olevat väga sarnased tingimused Jupiteri kuu Europa ja Saturni kuu Enceladusega. Sadu meetreid Maa lõunapoolseima kontinendi pinna all on ülisuur rõhk, minimaalne toitainete kättesaadavus ning puudub päikesevalgus. Sellistes tingimustes elu avastamine oleks heaks endeks lootustele leida elu teistel planeetidel. Ning loomulikult on selline avastus tohutu tähtsusega bioloogidele sellel planeedil.

 

John Priscu kinnitas telefoniintervjuus portaalile Nature News, et Whillani järves on terve ökosüsteem aktiivse mikrobioloogiaga. Veekogu on umbes 2 meetrit sügav, kuigi selles võib olla ka sügavamaid kohti. Liustikku puuritud tunneli kaudu koguti järvest ligi 30 liitrit vett ning kaheksa 60 cm pikkust setteproovi järve põhjast. Nii veeproovidest kui ka settest leiti kohapeal mikroskoobi all hulk mikroobe, mis ei vaja oma elutegevuseks päikest.

Bakterite esinemistihedus oli umbes kümnendik sellest, mida leidub ookeanides ja need olid väga elujõulised. Mikroobide geneetilise koostise kohta ei ole veel midagi teada, aga on selge, et need on siiani kirjeldamata liigid, mis on unikaalselt kohanenud eluks eriti keerulistes tingimustes. DNA-testide tegemiseks kulub vähemalt aasta ning lisauuringud selle kohta, kes seal elab ja milline on nende elustiil, annavad kindlasti tööd veel aastateks.

 

 

Allikad: iO9, Nature News, Wikipedia

 

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt