19-aastane noormees leiutas ookeani puhastamise tehnoloogia

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. märts 2013 kell 20:36 

19-aastane Boyan Slat on avaldanud plaanid, kuidas luua ookeani puhastamise tehnoloogia, mis suudaks eemaldada maailma ookeanidest 7 250 000 tonni plastprügi. Seadeldis koosneb omavahel ühendatud vee peal ujuvatest poomidest ja prügi töötlevatest platvormidest, mis on ookeani põhja ankurdatud.

 

Kui need seadeldised viia maailma ookeanides ujuvate prügisaarteni, siis ümbritseksid need prügikogumiku ning toimiks suure lehtrina. Poomide asetus suunaks plastikprügi platvormide suunas, kus see eraldatakse planktonist, filtreeritakse ja säilitatakse taaskasutuse eesmärgil.

Boyan Slat alustas idee väljatöötamist kooliprojektina, milles ta analüüsis ookeani prügikogumites leiduva plastikoguse hulka ja suurust. Tema projekti lõppversioon võitis mitu auhinda, sealhulgas 2012. aasta parima tehnilise disaini auhinna Delfti tehnoloogiaülikoolis. Boyan arendas oma kontseptsiooni 2012. aasta suve jooksul edasi ja esitas selle Delftis toimunud TED konverentsil.

 

 

 

Seejärel asutas nooruk ookeani puhastamise fondi – mittetulundusorganisatsiooni, mis vastutab tema välja pakutud tehnoloogia arendamise eest. Slati geniaalne lahendus võib tõenäoliselt päästa igal aastal tuhandeid veeloomi ning vähendada saasteainete nagu PCB ja DDT kuhjumist toiduahelas. Samuti vähendaks see aastas miljoneid dollareid rahalist kahju turismiärile ja meresõidukitele.

Arvatavalt võtaks ookeani puhastamise protsess aega viis aastat ja see suurendaks oluliselt inimeste teadlikkust ookeanide prügisaartest. Oma kodulehel kirjutab Slat: “Üks ennetustöö probleem on see, et nendest prügikogumitest ei ole pilte, kuna praht on hajutatud miljonite ruutkilomeetrite peale. Meie poomide rivi paigutus kogub prügi nende juurde kokku, mis võimaldab reaalselt visualiseerida ookeani prügikogumit. Me peame rõhutama prügi taaskasutamise ja plastpakendite tarbimise vähendamise vajalikkust.”

 

 

Allikad: Stumble Upon, Boyan Slati koduleht

 

Boyan Slati idee esitlus TED konverentsil:


 

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt