Maad võib lähipäevadel tabada võimas päikesetorm

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. veebruar 2013 kell 11:50 

Lähipäevadel võib Maad tabada võimas päikesetorm, mis halvima stsenaariumi korral tekitab suuri elektrikatkestusi ning häirib side- ja satelliitseadmete tööd, kirjutab Delfi.

USA kosmoseagentuur NASA avastas sel nädalal hiiglasliku päikesepleki, mis mõne päevaga kasvas enam kui kuue maakera läbimõõdu suuruseks.

Päikeseplekid on Päikese pinnal olevad jahedamad ja tumedamad piirkonnad. Päikeseplekid tekivad, kui Päikese pinnalt tõusev ioniseeritud plasma või elektriliselt laetud gaas Päikese poolt tekitatavasse magnetvälja lõksu jääb.

Sedavõrd suur päikeseplekk viitab sellele, et Päikeses toimub vägev pulbitsemine. Tulemas on tõenäoliselt võimas päikeseplahvatus, mis Maani jõudes häirib Maa magnetvälja ning võib põhjustada elektroonikaseadmete rikkeid.
Euroopat võivad tabada laialdased elektrikatkestused ning kriitilise tähtsusega sidesignaalide vaikimine pikaks ajaks pärast seda, kui Maad on tabanud kord põlvkonnas ilmnev päikesetorm, on NASA varem hoiatanud.

“Seal on arenemas tõenäoliselt suur plahvatus,” sõnas akadeemik Minna Palmroth meteoroloogiainstiuudist. “Viimaste fotode järgi paistab aga, et plekkide piirkond on liikunud kohta, kust see enam Maad ei ähvarda.”

Iga 22 aasta tagant tipneb Päikese magnetilise energia tsükkel, samas kui päikeselaikude arvukus jõuab maksimaalsele tasemele iga 11 aasta tagant. NASA teadlased on öelnud, et aastal 2013 võivad need kaks sündmust sattuda samale ajale ning tekitada ülikõrgeid kiirgustasemeid. Sel juhul võib maailma suurtes piirkondades ees seista isegi mitme kuu pikkune elektrikatkestus.

 

Ajaloost on teada suur päikesetorm aastast 1859. Toona võis virmalisi näha kuni Kariibi mereni. See ajas rikki kompassid ning paiskas segi telegraafiühenduse Euroopas ja Põhja-Ameerikas.

 

 

Allikas: Forte

Loe lisaks: Fow News, Smithsonian

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt