Blackphone’ist oodatakse uut nuhkimiskindlat nutitelefoni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. jaanuar 2014 kell 18:30Krüpteerimisfirma Silent Circle, mis tegi NSA nuhkimisele vastuhakkamise oma missiooniks, laseb välja nutitelefoni, mis olevat maailma turvalisim. Silent Circle oli viimastel aastatel üks suuremaid kodeeritud e-posti teenuse pakkujaid maailmas. “Me püüame luua nutitelefoni, mille eesmärgiks on kaitsta kasutajate privaatsust,“ ütles Phil Zimmerman, tuntud krüpteerija ja üks Silent Circle’i asutajaid.

 

Firma teeb koostööd Hispaania telefonitootjaga Geeksphone, mis kasutab oma mobiiliseadmetes Androidi platvormi. Pimendatud ekraaniga telefoni foto Blackphone’i veebilehel on ainus vihje selle kohta, milline see telefon välja näeb. Tootjate sõnul hakatakse telefoni tootma Šveitsis.

Firma järgis sarnaseid teenuseid pakkunud Lavabiti meetodit, kuni nad allusid FBI-poolsetele nõuetele muuta oma kodeerimise võtmed. USA autoriteedid kahtlustasid, et NSA põgenikust siseinformaator Edward Snowden võis kasutada teenust enne oma läinudsuviseid infolekkeid.

Blackphone ei ole turul esimene toode, mille sihiks on privaatsus ja nuhkijate tegevuse nurjamine. On veel Citizen Web Project’i Arch Linuxil baseeruv ArkOS distro, esialgu saadaval Raspberry Pi’s, nagu ka planeeritud, Linuxil põhinev Lima mäluseade Cloud Guys Corpilt. Lukustamata nagu Blackphone on, meenutab ta avatud lähtekoodiga, Neo900, saabuvat OpenMoko’t ja Nokia N900 rebooti. Digital Circle’i Blackphone’i teates ei kasutatud siiski väljendit “avatud lähtekood”. Lisaks on veel Saksa firma, mis pakub seadet nimega Cryptophone; siis peakomplekt Quasar IV. Kuid sel ei õnnestunud Kickstarteri programmis kolm kuud tagasi koguda küllaldaselt raha tootmise alustamiseks.

Isegi Hiina valitusele pole nõuded põhjendamatu nuhkimise kohta tundmatu asi. 17. jaanuari IDG uudisteteenuse aruande sõnul teevad Shanghai Liantong Network Communications Technology ja valitsusega seotud Hiina Teaduste Akadeemia koostööd Linuxil põhineva Hiina Operatsioonisüsteemi loomisel. See hakkaks tööle “personaalarvutites, nutitelefonides, tahvelarvutites ja TV-s,” antakse teada. Arendajad muretsevat USA salajaste jälgimisprogrammide pärast, samuti ka turvalisuse puudujääkide üle Androidis ja avatud lähtekoodi alternatiivide üle nagu Ubuntu.

Blackphone’i kaasarendaja Geeksphone, mis töötab riistvara disainiga, on tuntud Firefoxi kasutavate lukustamata Keoni, Peaki ja Peak+ nutitelefonide arendaja. Detsembri lõpus teatas Hispaania ettevõte, et ta arendas revolutsioonilise nutitelefoni, mida tutvustab 2014. aasta esimeses kvartalis, mis töötab nii Androidis, kuid ka Firefoxis ja teistes operatsioonisüsteemides.

Kuigi see on ilmne, et need telefonid pakuvad kõrgema taseme kaitset, mis puutub ärikonkurentide või pereliikmete poolt jälitamisse, pole selge see, kas nad on ka piisavalt head, et pääseda NSA kaugeleulatuvast haardest.

Suhtlemise turvalisus sõltub mitte ainult superturvalisest telefonist, mida kasutatakse, vaid ka sellest, kus asub see seade, millega suheldakse.

Geeksphone’il, mis asutati 16-aastase poolt 2009. aastal, on samuti äris segane reputatsioon, mis tuleneb kõlavatest teadetest, millele on järgnenud pettumust valmistanud toodete väljalaskmised või tooted, mis pole üldse turule jõudnudki. Sellest hoolimata teatab tootja, et alustab esimesi tellimusi Blackphone’ile vastu võtma selle aasta lõpus.

Tootja kodulehel lubatakse, et Blackphone võimaldab revolutsioonilist suhtlemist. Blackphone’i funktsioonid võimaldavad teha kõiki asju, mida vaja ja mida tahad, säilitades privaatsuse ja turvalisuse ning annab vabaduse valida oma teenusepakkuja, oma rakendused ja asukoht. Tootja sõnul on kindlustatud, et keegi ei saa kasutaja tegevust Blackphone’is jälgida ilma kasutaja teadmata, kuna telefonisse on paigaldatud seadmed, mis võimaldavad kasutajal ise reguleerida tema tegevusest mahajäävaid digitaalseid jälgi. Telefon võimaldab teha ja vastu võtta turvalisi kõnesid, vahetada turvalisi sõnumeid, vahetada ja säilitada turvalisi faile, lehitseda privaatselt ja anonüümselt tegutseda läbi VPN-i.

Blackphone’i tutvustatakse avalikkusele Mobile World Congressil Barcelonas 24. veebruaril.

 

 

 

Allikad: Russia Today, Blackphone, Sadeq Qasem, Linux Gizmos

Pilt: blackphone.ch

 

Toimetas Anu Kuura

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt