Leiutis identiteedi kaitseks: privaatsusprillid näotuvastustehnoloogiate vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. august 2015 kell 12:50



Näotuvastustehnoloogiate levikuga on suurenenud vajadus ka seadmete järele, mis võimaldaks inimestel oma identiteeti kaitsta. Näiteks peaks inimesel olema õigus jääda tuvastamatuks avalikus ruumis tehtud piltidel ja ostjate profiile loovate “nutikate poeriiulite“ ees. Nüüd on Jaapani riiklik informaatika instituut asunud just selleks otstarbeks looma erilisi prille, mis ajavad erinevad näotuvastussüsteemid segadusse.

 

Jaapani riiklik informaatika instituut on teatanud oma uusimast leiutisest: näotuvastustehnoloogia vastastest n-ö privaatsusprillidest. Titaanist raamiga prillid kasutasid algselt kaamerate petmiseks infrapunavalgust, kuid uus prototüüp töötab tänu avalikustamata materjalile ning mustrilisele pinnale. Nimelt ajab prille kattev materjal näotuvastussüsteemid segadusse, imades ja peegeldades valgust. Seetõttu ei suuda süsteemid keskenduda inimese näojoontele, muutes ta automaatselt tuvastamatuks. Prillide loojad nentisid, et kuigi prillid pakuvad piisavalt nähtavust, et neid saaks kasutada jalutuskäigul, võivad need siiski raskendada auto või jalgrattaga sõitmist. Seetõttu soovitatakse neid kasutada vaid jalakäijatel rahvarohketes kohtades, kus teised võivad neid pildistada.

Instituudi professor Isao Echizen väidab, et privaatsusprillide näol on tegu maailma esimese tootega, mis kasutab sellist tehnoloogiat. Tema sõnul on prillide eesmärk kaitsta inimeste privaatsust maailmas, kus kaamerad ja nutitelefonid suudavad automaatselt fokusseerida inimeste teadmata nende nägudele ning kus neid pilte jagatakse laialdaselt sotsiaalmeedias. Ta usub, et kuna inimestele tuletatakse pidevalt meelde, et nad ei paljastaks oma isiklikku informatsiooni teistele, on ainult õige kaitsta ka oma nägu, mis on samuti osa isikuandmetest.

Seda, et prille hakkaks ära kasutama näiteks kurjategijad, Echizen ei karda: tema sõnul võivad prillid küll takistada turvakaameratel isiku nägu salvestamast, kuid ometi on selle tekitatud kahju piiratud, kuna politsei uurimused kasutavad isikute tuvastamiseks ka teistsugust infot.

Praegune prillide prototüüp suutis katses ära petta 90% näotuvastuse tarkvaraga nutitelefonide kaameratest. Esialgsete plaanide kohaselt peaksid prillid jõudma Jaapani poelettidele järgmise aasta juuniks, hinnaga 240 dollarit.

 

 

Allikad: The Wall Street Journal, HackRead

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt