USA asendab ühe telefonivestluste jälgimise programmi teisega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. jaanuar 2014 kell 16:54USA president Barack Obama kavatseb reedel teatada riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) telefonivestluste metaandmete kogumise programmi lõpetamisest, ütles Ühendriikide kõrge ametnik. Sisuliselt see muidugi olulist muutust ei tähenda, sest üks programm asendatakse lihtsalt teisega, kuigi uue raames väidetavalt nii massiliselt andmeid ei säilitata.

 

“President ütleb oma kõnes, et kavatseb anda korralduse üleminekumeetmeteks, millega tehakse lõpp [Patriot Actina tuntud seaduse] paragrahvi 215 järgse telefonivestluste metaandmete kogumise programmile selle praegusel kujul,” lausus anonüümseks jääda sooviv ametnik uudisteagentuurile AFP.

Praegune programm asendatakse “programmiga, mis säilitab valitsusele vajaliku [julgeoleku]võimekuse ilma metaandmete massilise säilitamiseta”, lisas ta. Samas jäävad kõik seni kogutud andmed alles ja valitsusasutuste hoolde, kirjutab New York Times.

“President usub, et paragrahv 215 järgne programm puudutab olulist võimekust, mis võimaldab meil terrorismiga võidelda, kuid et me saame ja peaksime olema võimelised säilitama seda võimekust, reageerides samal privaatsus- ja tsiviilivabadusi puudutavatele küsimustele, mis on neid metaandmeid säilitavas valitsuses päevakorda tõusnud,” sõnas ametnik.

Washingtonis asuva mittetulundusühingu New America Foundation uuringu kohaselt aga ei ole NSA kogutud mahukas info telefonikõnede kohta mitte kuidagi mõjutanud terrorirünnakute ennetamist. USA pinnal toimunud 225 terrorismijuhtumi analüüs alates 11. septembril 2001 aset leidnud rünnakutest on viinud järeldusele, et valdava enamuse juhtude puhul saadi vihje või tõendusmaterjal tavapärase korrakaitse ja uurimismeetodite abil.

 

 

Allikad: BNS, The New York Times, Telegram

Pilt: vijugi.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt