Muusikatunnid tõstavad õpilaste kooliga rahulolu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. september 2013 kell 21:23Soome koolides uuriti, kas laiendatud muusikaõpe mõjutab kuidagi laste kooliga rahulolu. Uuringus osales ligi tuhat õpilast kümne kooli kolmandatest ja kuuendatest klassidest. Selgus, et muusikatundidel oli laste rahulolu tõstmisel märkimisväärne roll, vahendas ERR Science Daily veebilehel ilmunud uudist.

 

Kuuendate klasside õpilaste puhul täheldati muusikatundide positiivset mõju nii üldise rahulolu tekkel, väljakutsete ja saavutuste hindamisel kui ka klassikollektiivi identiteedi ja üldise õhustiku kujundamisel. Laiendatud muusikaõppega koolides oli nädalas neli tundi muusikat, samas kui tavakoolis oli vaid üks.

Samas, kolmandate klasside puhul ei märgatud erilist vahet laiendatud muusikaõppega ja kontrollklasside õpilaste vahel. Siit võib järeldada, et rahulolu tõstvad faktorid kujunesid järgnevate aastate jooksul.

Teadlased uurisid edasi, kas samasuguseid tulemusi võiks anda mistahes huvitegevus ning uuringusse kaasati ka klasse, kus tegeleti laiendatult kunsti või spordiga. Nende tegevuste puhul ei erinenud kuuendate klasside laste rahulolu millegi poolest tavakooli õpilaste omast.

Uuringu läbi viinud teadlaste sõnul on laiendatud muusikatundide puhul tegu sageli koorilauluga. Varasemad uuringud on näidanud, et inimestele pakub suurt rahuldust, kui nad saavad teistega koos midagi ühtmoodi teha – see suurendab grupi ühtekuuluvustunnet ja võib panna inimesi üksteisele koguni rohkem meeldima kui muidu.

Oma rolli mängivad ka soolised iseärasused: nimelt kalduvad tüdrukud tavaliselt kooliga poistest rohkem rahul olema, aga just tüdrukud moodustavad suurema osa laiendatud muusikatundides osalejatest. Ent samas soolised iseärasused üksi uuringutulemusi ei selgita ning uuringu läbi viinud Jyväskylä ülikooli doktorandi Päivi-Sisko Eerola sõnul käis muusikatundidest tõusnud rahulolu ja sellest paranenud hinnang kogu koolile rohkem poiste kui tüdrukute kohta.

 

Allikad: ERR, Science Daily

Foto: www.publicdomainpictures.net

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt