Targad aknad säästavad energiat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. august 2013 kell 15:30 

Insenerid on loonud uue pihustatava nutikile, mis võimaldab lisaks seda läbiva nähtava valguse hulga reguleerimisele muuta sellest sõltumatult ka selle poolt neelatava infrapunakiirguse hulka, pakkudes seeläbi võimalust hoida kokku hoone kütte- ja jahutuskuludelt, vahendab ERR.

 

 

Akende kaudu lahkuva või siseneva soojuse korvamiseks või kõrvaldamiseks kulub keskmiselt mõni protsent piirkonna kogu energiatarbest. Väljapääsuks peetakse tarku aknaid, mis võimaldavad nende poolt läbi lastavat valguse hulka täpselt kontrollida. Osa lahendustest on juba laborite seinte tagant väljunud, näiteks piisab isetumenevate klaaside läbipaistvuse muutmiseks vaid elektrivoolust. Paraku toimivad need efektiivselt peamiselt nähtava valguse spektriosas.

 

Kuna tegu on hetkel veel prototüübiga, siis on  elektrijuhina kasutatav materjal vedelas olekus. Reaalses maailmas peab kile vajaliku pingega varustama teine õhuke kile, samuti pole elektroodina kasutatav liitium praktilisteks rakendusteks sobilik.

 

Loe täispikka uudist siit.

 

 

Allikas: ERR

Pilt: www.wbur.org

 

Toimetas Meeli Seermaa

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt