Uued tuuled vaba energia tehnoloogiate väljatöötamisel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. november 2013 kell 13:10



Duke’i ülikooli teadlased on teatanud uuest seadmest, mis kogub näiteks wifi-kiirgust ning konverteerib selle energiaks, millega laadida patareisid. Kasutades odavaid materjale, mis olid häälestatud püüdma mikrolainesignaale, disainisid nad masina, mis suudab energiat toota sama tõhusalt, kui moodsad päikesepaneelid.

 

Katset kirjeldav raport ilmus teadusväljaandes Applied Physics Letters käesoleva aasta oktoobris. Uudne masin töötab päikesepaneelidega sarnasel printsiibil kuid kogub energiat näiteks satelliidi-, heli- või wifi-signaalidest. Energiaseadme võtmeks on metamaterjalide kasutamine – struktuurid, mis suudavad püüda erinevaid energiavõnkeid. Inseneriteaduse tudengid Allen Hawkes ja Alexander Katko ning professor Steven Cummer disainisid fiiberklaasist ja vasest energiakonduktorid, mis omavahel ühendatuna konverteerivad mikrolained elektrienergiaks.

Katko kommenteeris, et seda disaini on võimalik kasutada erinevate sageduste ja energiatüüpide, sealhulgas vibratsiooni ja helienergia kogumiseks. “Seni on suur osa teadustööst metamaterjalidega olnud teoreetiline. Meie uurimus näitab, et mõningase tööga on võimalik neist materjalidest teha tarbijatele kasulikke seadmeid,“ leidis Katko.

Näiteks saaks metamaterjalist kihiga katta ruumi lae, et suunata ümber ja koguda kokku wifi-signaal, mis muidu läheks kaotsi. Teine kasutusviis võiks olla erinevate seadmete energiatõhususe parandamine, kogudes kokku energiat, mis kasutamisel raisku läheb. Metamaterjalide omadused võimaldavad paindlikkust disainis. Mõningate modifikatsioonidega võiks metamaterjale lisada mobiiltelefonidesse, mis võimaldaks neil juhtmevabalt laadida sel ajal, kui need ei ole kasutuses. Sel moel saaksid inimesed näiteks ilma tavapärase vooluvõrguta kohtades koguda energiat lähimast mobiilimastist.

Cummer leiab, et nende töö demonstreerib lihtsat ja odavat meetodit, kuidas koguda elektromagneetilist energiat. Sellelaadseid tehnoloogiad kirjeldatakse aina sagedamini ning enamus neist ole ole ideaalsed lahendused. Näiteks kulutatakse wifi-signaali genereerimiseks energiat, nii et sellelt omakorda energia kogumine ei ole tehniliselt võttes vaba energia. Samuti ei tasu unustada, et aina enam uuringuid kinnitab wifi ja mobiilsidetehnoloogia kahjulikkust inimesele ja loodusele.

Kuid neil tehnoloogiatel on palju potentsiaali ja ei ole võimatu, et tulevikus sisaldavad kõik seadmed energiat koguvaid metamaterjale.

 

 

Allikad: Activist Post, Applied Physics Letters (teadusuuring), Eurek Alert, BBC Technology, Duke.edu

Loe lisaks vabaenergiat koguvate leiutiste kohta: Activist Post

Foto:  Duke University

 

Toimetas Katrin Suik 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt