Telegrami järjejutt: Ennustused, mis läksid täide II

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. august 2023 kell 10:22



Inimesed on teinud kõiksuguseid ennustusi juba aegade algusest – kasvõi alates sellest, kui ennustati, kas kütid tulevad jahilt saagiga tagasi või ei. Tänapäeval on selle sõnaga seostatud pigem maailmalõpu kuulutamist, aga ka maailma arenemise ettekujutamist. Sellel nädalavahetusel toome teieni lood kümnest inimesest, kes julgesid unistada ja fantaasial lennata lasta. Nüüdseks on aga selge, et nende lennukad ennustused ongi tõeks saanud.

 

Mark Twain ja internet

Internetti või sellelaadset süsteemi on ennustanud mitmed tuntud inimesed, sealhulgas ka kirjanik Mark Twain (1835–1910). Aastal 1898 kirjutas Twain loo “From The London Times of 1904”, milles ta kirjeldab ühendunud võrgustikku, mis töötab telefoniliinide abiga ja mis meenutab internetti. Seadme nimi oli telektroskoop ning lisaks sellele, et seda sai kasutada piiramatute kauguste tagant, oli sellel ka meelelahutuslikum funktsioon: “ja maailma igapäevased tegevused olid tehtud kõigile nähtavaks ja ka kuuldavalt arutletavaks pealtnägijate poolt, keda eraldas ükskõik mis arv liigasid“.

 

Telektroskoopi kasutab ebaõiglaselt mõrvas süüdi mõistetud ohvitser, kes on vangis ning ootab oma hukkamist. Et aega veeta, kasutab ta telektroskoopi, et maailmas “ringi surfata”, kuigi ta ise ei saa kuskile liikuda: “…päevast päeva ja ööst öösse, ta helistas ühte maailma nurka teise järel ning vaatas sealset elu, uuris selle kummalisi vaateid ning rääkis sealsete inimestega ning mõistis, et selle imelise instrumendi abiga oli ta peaaegu sama vaba kui linnud õhus, kuigi ta oli vang lukkude ja trellide taga. [—] Aeg-ajalt kuulsin ma teda ütlemas “anna mulle Yedo (Tokyo)”; järgmisena “anna mulle Hongkong“; järgmisena “anna mulle Melbourne“. Ja mina suitsetasin edasi ning lugesin mugavuses, seni kuni tema uitas ringi eemalasuvas all-maailmas, kus päike paistis taevas ning inimesed olid oma igapäevastel töödel.“

Tundub, et Twain mitte ainult ei kirjeldanud internetti, vaid ka midagi sotsiaalvõrgustiku sarnast, kus ta sai suhelda igas maailma nurgas oleva inimesega ning otse vaadata videosid. Lugu “From the London times of 1904“ saab lugeda siit.

 

Jules Verne ja tulevikutehnika

Kirjanik Jules Verne (1828–1905) kirjutas samuti mitmetest leiutistest, mis olid kõvasti tema ajast ees, aga ometi talle tuttavatest elementidest ehitatud. Tema kujutatud helikopterid ja allveelaevad olid tehtud materjalidest ja kasutasid kütuseid, mis olid tööstusrevolutsiooni tulemus. Lisaks eelmainitutele enn

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt