Keha emotsioonid avalduvad erinevates kultuurides sarnaselt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. detsember 2013 kell 13:30000000006a9db0c5dEmotsioone tunneb inimene tihtipeale mingis kindlas kohas, mingis kehapiirkonnas, enam-vähem konkreetse tundena või kui keegi ei tunne, siis tasub tal end ehk tähelepanelikumalt jälgida. Nüüd on Soome teadlased teinud uuringu, millest selgub, et emotsioonide ja kehaliste tundmuste vahelised seosed on inimese kultuuritaustast üsna sõltumatud, kirjutab Priit Ennet ERR-is.

 

Aalto ülikooli uurimisrühm Lauri Nummenmaa  juhtimisel tegi katseid 701 vabatahtlikuga Soomest, Rootsist ja Taiwanilt. Katseisikutele nimetati mitmesuguseid emotsioone ja paluti neil värvida kaks paberile joonistatud inimsiluetti vastavalt sellele, millises kehapiirkonnas on seda emotsiooni kõige rohkem tunda ja millises kõige vähem.

Selgus, et pea ja rindkere olid emotsionaalselt kõige aktiivsemad kehapiirkonnad, aga erinevatel emotsioonidel oli siiski statistiliselt selgeid iseärasusi, mis aga olid kultuuriti sarnased, see tähendab eurooplastel ja aasialastel ühesugused.

Uuringu juures avaldatud joonistel eristuvad teistest emotsioonidest eriti selgelt rõõm ja masendus. Rõõmu puhul on emotsionaalselt aktiveerunud peaaegu terve keha, masendust iseloomustab aga aktiivsustunde vähenemine peaaegu terves kehas.

LNummenmaa_et_al_Fig2

 

Joonis: ERR / Lauri Nummenmaa, Enrico Glerean, Riitta Hari ja Jari Hietanen

Allikad: ERR, PNAS, NPR

Foto: npr.org

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt