Hirmu psühholoogia: mida ja kuidas me kardame

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. september 2022 kell 12:34



Psühholoogias on oluline vahet teha emotsioonidel ja tunnetel. Hirm liigitatakse psühholoogide poolt sageli emotsiooniks, kuid see on inimese jaoks niivõrd iseloomulik omadus, et seda võiks liigitada ka lihtsalt tundeks. Emotsioonide ja tunnete vaheline piir on sageli hägune. Aga kuna emotsioonid koosnevad tunnetest ja keha reaktsioonidest, siis hirm on kõigi ärevuste ja foobiate baaskomponent.

 

Emotsioonid on komplekssed vaimsed ja füüsilised protsessid, mis hõlmavad tundeid. Need koosnevad vaimsest või psühholoogilisest komponendist (tundest) ning kehalisest reaktsioonist. Seega on tunded emotsioonide lahutamatu osa.

Tunne on ainult psühholoogiline ning sellega ei kaasne kehalist reaktsiooni. Seega, hirm võib olla nii tunne kui ka emotsioon. Näiteks eksamihirmuga võib kaasneda kiirenenud südametöö, higistamine ja paljud muud kehalised reaktsioonid. Kuid hirm võib olla ka lihtsalt lihtne üldine ja isegi teadvustamata tunne, millega ei kaasne kehalist reaktsiooni.

Kas teadvustatud või alateadlik?

Hirmu tundena võib olla keeruline tuvastada, kui sellega ei kaasne märgatavaid füüsilisi reaktsioone nagu emotsiooni puhul. Ärevust see-eest peetakse emotsiooniks, kuna see tekib sisemiselt arvatava ohu kartuses erinevalt hirmust, mis on vastus välisele stiimulile. Hirmu võiks defineerida kui välist emotsiooni või tunnet, millega võib kaasneda kehaline reaktsioon ja mis võib olla teadlik või alateadlik.

H

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt