Laboris kasvatatud inimnahk säästab katseloomade elu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. aprill 2014 kell 17:30



Teadlaste väitel võib laboris kasvatatud inimnahk asendada ravimite ja kosmeetika testimist katseloomadel, mis võiks ühelt poolt säästa loomi, tagades samas ka tulemuste suurema vastavuse inimorganismi eripäradele, vahendab ERR.

 

Ühendkuningriigi uurimisrühmal õnnestus kasvatada tüvirakkudest inimese nahakiht. Kuigi tüvirakke on nahaks muundatud ennegi, toimis hiljuti saadud nahk läbitava barjäärina, pakkudes nii sobivat alternatiivi ravimite ja kosmeetika testimisele loommudelitel. Uudne lahendus võimaldab ühtlasi uurida nahabarjääri normaalset arengut, selle kahjustusi haiguste korral ning sekkumisvariante naha taastamiseks ja uuendamiseks.

Naha väline kiht, epidermis, toimib kaitsva barjäärina, tõkestades niiskuse väljapääsu ja mikroobide sissepääsu. Seda väliskihti on biopsia teel eraldatud inimese naharakkudest kasvatatud juba mitu aastat, aga selles uuringus, mille tulemused ilmusid ajakirjas Stem Cell Reports, astusid teadlased suure sammu edasi, kasutades naharakkude tootmiseks madala niiskusega keskkonnas reprogrammeeritud rakke. See on odav lahendus, mida on lihtne reprodutseerida ja millest võib olla abi uute rohtude uurimisel mitmete nahahaiguste, sealhulgas ihtüoosi ja ekseemi ravis.

 

Allikad: ERR, BBC News Health

Foto: ecouterre.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt